Puszcza Drawska i Drawieński Park Narodowy

Puszcza Drawska i Drawieński Park Narodowy

Dzisiejsza rowerowa wędrówka skupiła się głównie na przemierzaniu Puszczy Drawskiej a głównym celem był Drawieński Park Narodowy leżący w jej centrum. Nie jechaliśmy konkretnym szlakiem rowerowym. Oczywiście takowe tu istnieją. Na stronie internetowej dyrekcja informuje o 80 km wytyczonych szlakach dla rowerzystów.

Lasy stanowią aż 83% powierzchni parku co mogłoby też odzwierciedlać ilość przejechanych przez nas kilometrów w obszarze zalesionym. W większości są to lasy bukowe i dębowo-bukowe, spotyka się też bory sosnowe. O tej porze roku najpiękniej przebarwiają się właśnie buki. Paleta barw jest szeroka – od intensywnie żółtej, poprzez jaskrawo-pomarańczową, aż do miedzianego brązu czy ognistej czerwieni.

10% powierzchni DPN zajmują jeziora wraz z rzekami. Główne rzeki to: Drawa i Płociczna. Jadąc wzdłuż Płocicznej natrafiliśmy na wyjątkowe miejsce zwane Starą Węgornią. W latach 20 XIX w. istniał tu młyn. Do dziś zachowały się resztki budowli piętrzących oraz betonowy jaz. Na kanale roboczym tzw. młynówką zostały wybudowane urządzenia do połowu węgorzy. Węgornia, czyli pułapka na spływające do morza węgorze na tarło istniała tu jeszcze w latach 70 XX w. Węgorni dziś już nie ma ale można przysiąść na zwalonym drzewie lub skarpie i wtopić się w otaczającą naturę.

Rzekę Drawę przecięliśmy w Głusku. Znajduje się tam stary, drewniany most. Nieopodal jest też mała elektrownia „Kamienna” – jedna z najstarszych elektrowni wodnych w Polsce. Budowę zakładu rozpoczęto w 1896 r., pięć lat po uruchomieniu pierwszej elektrowni wodnej na świecie.

Powyższy, krótki opis przedstawia tylko niewielką część osobliwości jakie kryją się w Drawieńskim Parku Narodowym i w Puszczy Drawskiej. Warto nadmienić, że obszar Natura 2000 Uroczyska Puszczy Drawskiej zgłoszony do plebiscytu 7 Cudów Polski organizowanym przez National Geographic Polska zajął 6 miejsce w kategorii natura – najpiękniejsze miejsce w Polsce.

Przejechaliśmy 98 km. Mapa w nowym oknie lub ślad wycieczki dostępny pod GoogleEarth Puszcza_Drawska i DPN

1 thought on “Puszcza Drawska i Drawieński Park Narodowy”

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top