Rowerem przez Drawieński Park Narodowy

Rowerem przez Drawieński Park Narodowy

Rowerem przez Drawieński Park Narodowy. Rower jest idealnym kompanem podczas odkrywania parku a wytyczone szlaki dają możliwość zobaczenia wielu, ciekawych miejsc. Do obserwacji zimorodka lub wydry będącej w  logo DPNu potrzeba więcej czasu i szczęścia dlatego skupiliśmy się bardziej na przyrodzie ale tej nieżywionej oraz elementach dziedzictwa kulturowego.

Materiał pochodzi z 2 wycieczek rowerowych, podczas których przejechaliśmy około 100 km. Pierwszą rozpoczęliśmy w Drawnie na kempingu, drugą w Głusku a samochód zaparkowaliśmy koło nadleśnictwa. Tam też znajduje się informacja turystyczna.

Jak można wyczytać w publikacjach Drawieńskiego Parku Narodowego dziedzictwo kulturowe parku jest istotnym elementem jego atrakcyjności turystycznej. Odwiedziliśmy dawne wsie posiadające stare układy osadnicze. Prowadzą do nich brukowane drogi. Część dróg to historyczne dukty. Na terenie parku zinwentaryzowano  łącznie 14 z nich a 6 posiada nazwy własne np. Droga Solna, którą jechaliśmy dnia poprzedniego. Przy drogach napotkać można kamienne znaki o różnych funkcjach. Tych oryginalnych zachowało się 13.

Uroku starym wiejskim domom dodają wielokolorowe, drewniane drzwi, okiennice czy ganki wejściowe, które bywają bardzo dekoracyjne i stanowią ładną oprawę wejścia.

Przy rzekach można natrafić na pozostałości młynów, hut, bindug czy węgorni. Warto jeszcze rzucić okiem na starą elektrownię wodną Kamienna i poznać historię kanału Siecieńskiego.

Park w ramach propagowania tradycji lokalnej przygotował szlak tematyczny „Ochrona lokalnej tradycji architektonicznej i sadowniczej Puszczy Drawskiej”. Szlak prowadzi z Drawna przez Drawnik, Branimie, Zatom, Moczele, Springe, Głusko i Ostrowiec.

Mapa wycieczki z Drawna w nowym oknie lub ślad trasy dostępny pod GoogleEarth, mapa wycieczki z Głuska w nowym oknie lub ślad trasy dostępny pod GoogleEarth.

2 thoughts on “Rowerem przez Drawieński Park Narodowy”

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top