Rowerem wzdłuż Drawy

Rowerem wzdłuż Drawy

Spory kawałek dzisiejszej wycieczki przejechaliśmy rowerem wzdłuż Drawy. Wystartowaliśmy z Drawna przez Branimie do Zatomia. Na kemping do Drawna wróciliśmy przez Niemieńsko i Dominikowo.

W trakcie tego niedługiego wypadu – ok 40 km, zobaczyliśmy typową, wiejską architekturą regionalną, kamienny gotycki i romański kościół, zespoły dworsko-folwarczne oraz okazałe pałace myśliwskie.

Największą jednak atrakcją był sam szlak, który prowadził wzdłuż rzeki Drawy. Często dojeżdżaliśmy do samej krawędzi wysokich skarp. Niektóre są podmywane w wyniku erozji bocznej przez, co powstają osuwiska. Takie poprowadzenie szlaku daje możliwość bliższego poznania rzeki i jej zmieniającego się charakteru: z wolno płynącej, pozbawionej powalonych drzew, w szybko płynącą z licznymi zwałkami, dającymi sporą dawkę wrażeń kajakarzom. Najwyższe wartości spadku dna doliny występują na odcinku od Branimia do Konotopi i sięgają nawet 6 ‰, jak na rzekach płynących na wyżynach.

Na szlaku znajduje się kilka punktów postojowych z wiatami, te do obsługi kajakarzy mają toalety i miejsca na ognisko. Kręcąc się po najstarszej wsi DPNu czyli Zatomiu w poszukiwani „architektonicznych smaczków”, a jest ich całkiem sporo o dużych wartościach zabytkowych, natrafiliśmy na punkt gastronomiczny, gdzie skusiliśmy się na świeżo robione pierogi.

Przejechaliśmy 40 km. Mapa w nowym oknie lub ślad trasy dostępny pod GoogleEarth.

Wycieczki w okolicy:

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top