Berlin – Poczdam

Berlin - PoczdamBerlin – Poczdam.

Przy okazji wizyty w Berlinie postanowiliśmy obejrzeć Poczdam – stolicę Brandenburgii. Miasto znane jest ze swoich bardzo cennych obiektów zabytkowych, głównie z zespołu parkowo-pałacowego Sanssouci. Dla nas była to też powtórka z lekcji historii. Tu w VII-VIII 1945 roku w pałacu Cecilienhof odbyła się konferencja (dwie poprzednie w Teheranie (XI-XII 1943) i Jałcie (II 1945) – spotkanie przywódców trzech mocarstw: Stanów Zjednoczonych, Wielkiej Brytanii i Związku Radzieckiego, które zdecydowały o losach Europy, w tym również Polski po II wojnie światowej. Decyzje podejmowane w tym gronie nie były w żaden sposób konsultowane z innymi zainteresowanymi państwami, których dotyczyły.

W drodze do Poczdamu zahaczyliśmy o Spandau – dzielnicy, która w 1920 roku została przyłączona do Berlina. Po wojnie w więzieniu Spandau do 1987 r. wyrok odbywali zbrodniarze hitlerowscy. Część z nich pomimo kary dożywotniego pozbawienia wolności została zwolniona.

Nasz szlak przebiegał w dużej mierze wzdłuż rzeki Haweli. Przy nabrzeżu jest wiele przystani wodnych i nowych osiedli mieszkaniowych. Na wysokości Grunewaldu szlak wodny rozszerza się i tworzy jeziora Stößensee oraz Großer Wannsee (pl. jezioro Więzno). W dzielnicy o tej samej nazwie Wannsee w 1942 roku odbyła się konferencja, na której hitlerowcy omawiali temat rozwiązania kwestii żydowskiej.

Dzielnica Berlin-Grunewald jest jedną z najdroższych części miasta. To też jeden z największych zalesionych obszarów w zachodniej części miasta. Teren wymarzony dla spacerowiczów i rowerzystów. Obiektem wartym uwagi jest Grunewaldzka wieża widokowa. Wybudowano ją z okazji stulecia urodzin cesarza Wilhelma I Hohenzollerna.

Przez Grunewald jechaliśmy najpierw Szosą Hawelańską a potem ulicą Królewską. Przez most Glienicke (Glienicker Brücke) na Haweli wjechaliśmy do Poczdamu. Dawniej przebiegała na nim granica pomiędzy Berlinem Zachodnim, a Wschodnimi Niemcami. W czasie zimnej wojny ZSRR i USA wykorzystały most do wymiany pojmanych szpiegów. Z tego powodu most został nazwany „mostem szpiegów”.
Poczdam to dawne miasto rezydencjalne z pięknymi ogrodami i parkami otaczającymi wspaniałe pałace.

W 2010 r w wyniku protestu mieszkańców Poczdamu, został zniesiony zakaz jazdy rowerem po parkach. Do tego czasu za jazdę rowerem groziła kara. Obecnie jazda rowerem jest dozwolona na wyznaczonych odcinkach a na pozostałych rower należy prowadzić.

Przejechaliśmy ok 90 km. Mapa w nowym oknie lub ślad wycieczki dostępny pod GoogleEarth Berlin_Poczdam

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top