Drezno rowerem II

DreznoDrezno rowerem II

Odbywający się w połowie sierpnia festiwal-święto miasta Drezna przyciąga co roku tysiące turystów. W 2013 roku na świętowanie 807 urodzin miasta wstawiło się aż 550 tysięcy odwiedzających. Świętowanie odbyło się pod mottem „Canaletto spotyka Wagnera“.
Nieświadomi rangi tego wydarzenia byliśmy można by powiedzieć przypadkowymi uczestnikami, ponieważ nie skorzystaliśmy z żadnej atrakcji, która z tej okazji została przygotowana dla turystów. A było w czym wybierać. 1000 artystów w 13 miejscach, na siedmiu scenach zaprezentowało rozmaity repertuar a do tego słoneczne dni i ciepłe letnie noce zachęcały do przebywania na otwartym powietrzu.
Niestety ale w czasie pobytu w Dreźnie nie znalazłam żadnej informacji, która wyjaśniałaby motto tegorocznego święta miasta „Canaletto spotyka Wagnera“. Z tej okazji powstała uwertura o tym samym tytule „Canaletto trifft Wagner“. Dlaczego jednak malarz spotyka słynnego kompozytora? Drezno to bez wątpienia miasto sztuki i muzyki. Jest to zatem element łączący oba wielkie nazwiska. Canaletto a właściwie Bernardo Bellotto zwany także Canaletto młodszy był włoskim malarzem, przedstawicielem weneckiego malarstwa wedutowego – czyli niewielkich wymiarów pejzaży przedstawiających widoki miast. W latach 1747-1758 przebywał w Dreźnie na zaproszenie króla Augusta II, gdzie malował obrazy przedstawiające Drezno. Obrazy te posłużyły po II wojnie światowej do rekonstrukcji zabytkowych budowli.
Również w Dreźnie żył i tworzył Richard Wagner – to właśnie tutaj zdobył największą sławę
i uznanie a w 2013 roku przypadła 200 rocznica urodzin tego wielkiego kompozytora. Z tej okazji Drezno uczciło pamięć byłego dyrygenta opery królewskiej.
Po nocnym imprezowaniu w sobotę, w niedzielne przedpołudnie ulice Drezna zdawały się jakby opustoszałe. Pokręciliśmy się jeszcze raz po Zwinger. Po nalocie bombowym 13 lutego 1945 Zwinger został prawie całkowicie zniszczony. Za pomocą starych planów budowlanych i fotografii nastąpiła jednak w latach 1946-63 jego odbudowa. To co dziś możemy podziwiać jest wierną rekonstrukcją. Na zwiedzenie całego kompleksu trzeba poświęcić kilka dni.
Wczesnym popołudniem zakończyliśmy naszą wycieczkę po Dreźnie, do domu mamy jeszcze kilka godzin drogi.
Przejechaliśmy 34 km. Mapa w nowym oknie lub ślad wycieczki dostępny pod GoogleEarth drezno.kml

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top