Wrzosowiska Kłomińskie

Wrzosowiska Kłomińskie

W powiecie szczecineckim między miejscowościami Borne Sulinowo a Kłomino znajdują się największe w Europie wrzosowiska tzw. Wrzosowiska Kłomińskie. Po wielu latach starań został utworzony rezerwat Diabelskie Pustacie w ramach programu Natura 2000.

Rezerwat jest olbrzymi, ma ponad 3200 ha. To nie tylko Wrzosowiska Kłomińskie ale również dolina rzeki Płytnicy i przylegające tereny torfowe i bagienne.

Teren na którym obecnie tak licznie rosną wrzosy od lat 30 był wykorzystywany jako poligon bojowy przez niemieckich artylerzystów i czołgistów. Po II wojnie światowej „rozgościła się” tu Armia Czerwona. Obszar nie obejmowały żadne mapy ani ewidencja gruntów. O istnieniu w tym regionie radzieckiej enklawy wiedziało niewielu. Po zmianach politycznych, które nastąpiły 1989 roku i podpisaniu porozumień w końcu 1992 r. wyjechał ostatni transport żołnierzy a w czerwcu 1993 roku miasto i okoliczne tereny przeszły pod administracje cywilną.

Destrukcyjna działalność człowieka a ściślej rozjeżdżanie terenów ciężkim sprzętem bojowym ukształtowała tak piękny dla nas dzisiaj krajobraz. Niszczenie innych gatunków roślin, wszelkich samosiejek, stworzyło olbrzymi obszar nieużytków a zarazem pomagało wrzosom w ekspansji, ponieważ nie lubią zacienienia. Dzisiaj wrzos jest zagrożony. Dlatego na terenach wrzosowisk leśnicy zamiast sadzić drzewa starają się ich pozbyć. Wszelkie samosiejki (drzewa i krzewy) wpływają niekorzystnie na siedliska wrzosów.

Teren stanowi dużą atrakcję w okresie kwitnienia wrzosów – można napoić się wtedy zapachami i pięknym kolorem. Pszczelarze po otrzymaniu zgody od nadleśnictwa rozstawiają tutaj swoje pasieki. Miód wrzosowy ma ciemno-pomarańczowe zabarwienie i galaretowatą konsystencję, jest bardzo esencjonalny; posiada silny naturalny zapach wrzosu, jego smak jest gorzkawy i ostry.

Naszym zdaniem teren poligonu najlepiej penetrować rowerem. Ze względu na piaszczyste i sosnowe tereny wrzosowych siedlisk warto przywdziać szersze opony.

Na wrzosowiska można dojechać dwoma szlakami rowerowymi. Pierwszy to Szlak Wrzosów 35 km i Greenway – czyli naszyjnik północy biegnący z Bornego Sulinowa do Sypniewa.

Można też odnaleźć schron zbudowany na sporym wzniesieniu. Po wdrapaniu się na niego roztacza się piękny widok w kierunku południowym.

Drugi tydzień października to okres kiedy wrzosy dawno przekwitły i nie mają już tak intensywnego koloru. Jednak do rezerwatu Diabelskie Pustacie warto wybrać się o każdej porze – jeszcze tu wrócimy!

Przejechaliśmy ok 30 km. Mapa w nowym oknie lub ślad wycieczki dostępny pod GoogleEarth Wrzosowiska

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top