Pochylnie na Kanale Elbląskim

Pochylnie na Kanale Elbląskim

Dzisiaj naszym przewodnikiem był Piotrek, którego spotkaliśmy dzień wcześniej we Fromborku. Razem pojechaliśmy obejrzeć pochylnie na Kanale Elbląskim.

Właściwie tytuł tego wpisu mógłby brzmieć dosłownie – rowerem po Kanale Elbląskim, ponieważ woda w kanale została spuszczona a żegluga zawieszona. Ten zabytkowy szlak wodny doczekał się rewitalizacji. Remont objął pochylnie, śluzy jak i pogłębienie oraz umocnienie brzegu kanału. Przy okazji powstały tablice informacyjne, mapy i schematy oraz miejsca postojowe. W pierwszych latach istnienia kanał wykorzystywano gospodarczo, głównie do przewożenia płodów rolnych i drewna. Z czasem jednak i to już przed II wojną światową, wskutek rozwoju kolei żelaznej, a później także komunikacji samochodowej, Kanał Elbląski stał się przede wszystkim unikatową trasą turystyczną.

Cały projekt rewitalizacji został powiązany z innymi projektami: z Pętlą Żuławska, z programem rozwoju turystyki w rejonie kanału, z programem rozbudowy infrastruktury turystycznej oraz rozwojem obszarów wiejskich. Ogrom inwestycji robi wrażenie.

Co z tego mają rowerzyści? Ostatnio narzekaliśmy na kiepsko oznaczony szlak. Obecnie sytuacja znacznie się poprawiła. Pojawiły się czytelne oznakowania oraz tablice z mapą. Powstał cały system szlaków rowerowych w obrębie Kanału Elbląskiego. Na stronach stowarzyszenia Łączy Nas Kanał Elbląski znajduje się interaktywna mapa i ślady szlaków do pobrania w formacie gpx.

Prócz oznaczeń i tabliczek powstaje infrastruktura dla rowerzystów. Ładną drogą dla rowerów jechaliśmy w Kątach. Prowadzi wzdłuż zabytkowej, brukowanej drogi. Pokonując w okolicy np. rowerowy szlak wokół Jeziora Dłużno, można podjechać do wieży widokowej. Teraz walory przyrodnicze jeziora są dostępne nie tylko dla osób przepływających statkami i żaglówkami ale dla rowerzystów i turystów pieszych.

Wszystkie te starania zachęcają, by powrócić tu po raz kolejny i odwiedzić nowe oraz nieznane nam jeszcze miejsca Pojezierza Iławskiego.

Przejechaliśmy 74 km. Mapa w nowym oknie lub ślad wycieczki dostępny pod GoogleEarth pochylnie

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top