Puszcza Drawska – fortyfikacje i ślady osadnictwa

Puszcza Drawska

Dzisiejsza wycieczka przebiegała po terenach Puszczy Drawskiej wzdłuż rzeki Drawy. Przejechaliśmy  odcinek będący naturalną granicą między woj. lubuskim i wielkopolskim tj. od granicy parku DPNu do ujścia Drawy do Noteci. Odwiedziliśmy kilka miejsc skrywających fortyfikacje i ślady dawnego, niemieckiego osadnictwa. Naszym punktem startowym a zarazem bazą wypadową była przystań Yndzel w Drawsku.

Na szczególną uwagę dzisiejszej wycieczki zasługują miejsca będące śladami dawnego osadnictwa. Do wszystkich tych miejsc prowadzą szlaki rowerowe a tablice informacyjne przybliżą historię np. młyna Pilsko czy barwną postać niemieckiego prekursora ekologii, pacyfisty, działacza społecznego, badacza Afryki i autora wielu książek. Hans Paasche, bo o nim mowa, został upamiętniony m. in. przez utworzenie w 2005 roku ścieżki historyczno-dydaktycznej  „zacisze im. Hansa Paasche”. Tu również na tablicach możemy zobaczyć szkice dawnego dworu i obejścia. Niestety w wielu tych miejscach toczyły się walki, w wyniku których znacznie ucierpiały, a dokonane zniszczenia wojenne pozostawiły jedynie zarys fundamentów. Rozglądając się po okolicy można dostrzec nasadzenia a wśród nich olbrzymi dąb oraz jawor o obwodzie ok 6m.

Kolejne ciekawe miejsca to fortyfikacje Wału Pomorskiego. W 1934 Niemcy rozpoczęli budowę schronów wzdłuż północnych zboczy pradoliny Noteci i toru kolejowego Krzyż-Gorzów Wielkopolski.

Dotarcie do nich może być kłopotliwe, gdyż często znajdują się na uboczu, z dala od szlaku, wśród bujnej roślinności. Wydawać by się mogło, że podniszczone w wyniku powojennej likwidacji przez wysadzenie nie stanowią już atrakcji. Wręcz przeciwnie. Dopiero teraz można się przyjrzeć ich konstrukcji, zbrojeniom i instalacjom. Niczym eksponaty w przekroju.

Wielka szkoda, że wydawane są nowe mapy turystyczne, na których nie ma naniesionych obiektów fortyfikacyjnych. Polecamy mapę Powiatu Czarnkowsko-Trzcianeckiego, której wydawcą jest sam powiat. Dużym plusem tego wydania jest przeniesienie legendy w inny obszar mapy odsłaniając atrakcyjne turystycznie tereny DPNu.

Mapę otrzymaliśmy od właściciela przystani „Meta na Drawie”. Warto odwiedzić to miejsce by skorzystać z bazy noclegowej i małej gastronomii. Właściciel posiada też bogatą wiedzę o regionie, którą chętnie się dzieli.

O urokach Puszczy Drawskiej i Drawieńskiego Parku wspominaliśmy również w poprzednich wpisach.

http://rowers.pl/11690/rowerem-drawienski-park-narodowy/

http://rowers.pl/10391/wygon-walcz/

http://rowers.pl/11639/rowerem-wzdluz-drawy/

http://rowers.pl/9787/puszcza-drawska-i-drawienski-park-narodowy/

2 thoughts on “Puszcza Drawska – fortyfikacje i ślady osadnictwa”

  1. no właśnie zastanawiam się nad tym kierunkiem, tylko podstawowe pytanko, po czym tam się jeździ? Na zdjęciu ładny szuterek w lesie, czyli miodzio, tylko czy to aby ładny szuterek? No i czy to samotna ładna droga a reszta po piachu, albo „zemście traktorzysty” czy można spokojnie pojeździć?

    1. Oo opisów pod zdjęciami nie ma…. już naprawiłem. (pod jednym zdjęciem piszemy o piaskach na szlakach). Jadąc wzdłuż Drawy po stronie Wielkopolskiej piachy ale też tragedii nie ma. Rower trekingowy wystarczy. Wszystko też zależy od pory roku, jak będzie sucho to będzie ciężej. Szuterek jest naprawdę świetny tylko hałasuje i straszy zwierzynę zwłaszcza na kołach bezdętkowych 😉

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top