Będlewo-Bieczyny – WPN

Będlewo-Bieczyny

Na południowy zachód od Poznania poza terenem Wielkopolskiego Parku Narodowego znajduje się kompleks leśny będący pod ochroną programu NATURA 2000. Z racji położenia pomiędzy miejscowościami Będlewo i Bieczyny nazwany jest właśnie Obszar Natura 2000 – Będlewo-Bieczyny.

Mam wrażenie, że z powodu „ustronnego” ulokowania teren jest mało znany szerszej rzeszy turystów bo rzadko ich tam widuję. Za Starym Dymaczewem po minięciu zabudowań i łąk dojedziemy do granicy interesującego nas tajemniczego lasu.

Kompleks leśny położony jest w Dolinie Środkowej Obry. W jego skład wchodzą dobrze wykształcone: łęgi wiązowo-jesionowe i jesionowo-olszowe oraz grądy środkowoeuropejskie.
Mimo, że przez obszar natura 2000 Będlewo-Bieczyny nie przebiega żaden szlak turystyczny, to w oparciu o drogi przeciwpożarowe można wytyczyć samemu wiele ciekawych tras. Np.
w kierunku Srocka Małego czy Wielkiego. Stan nawierzchni tych dróg jest różny, raczej bez większego błota czy piachów, niektóre mogą być wzmocnione gruzem. Przeważają tam tereny płaskie ale i tak uważam, że jest to świetne miejsce na trening MTB.

Ślady GPS.

Pętla z Lubonia przez obszar Natura2000 Będlewo-Bieczyny i z powrotem to 67 km. Zobacz ślad w nowym oknie.

Alternatywą może być powrót wzdłuż kanału przez Mosinę i ominięcie WPN. Zobacz ślad.

Alternatywny nr 2: z miejscowości Borkowice, koło stadniny koni przez Ludwikowo. Zobacz ślad.

Alternatywa nr 3: dojazd przez Będlewo a powrót przez Drużynę i Sowiniec. Zobacz ślad.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top