Grzybno, Czempiń, Bonikowo, Mikoszki, Piotrowo

Grzybno, Czempiń, Bonikowo, Mikoszki, Piotrowo

Grzybno, Czempiń, Bonikowo, Mikoszki, Piotrowo. Trasa wycieczki przebiegała drogami obsadzonymi starymi drzewami. Opadłe płatki kwiatów kasztanowców i innych krzewów utworzyły białe dywany. Na takie widoki możemy liczyć w maju. Dlatego polecam wybrać się na przejażdżkę starymi alejami na szlaku rowerowym Śladami J. Wybickiego w okolicach Iłówca czy też przez Obszar Natura 2000 Będlewo – Bieczyny.

Wycieczkę zacząłem od wymiany opony. To już druga schwalbe hurricane, która rozerwała się w ten sam sposób. Od dzisiaj na tyle jeździ schwalbe sammy slick 2.1 – jeszcze lżejsza i szybsza. Idealna opona na asfalt i całkiem niezła w teren. Czyli np. na takie wycieczki ja ta, gdzie przeważał asfalt ale były też dukty leśne i polne.

Celem wycieczki nie były kwitnące aleje kasztanowców a Bonikowo i Mikoszki – miejscowości, w których jeszcze nie byłem.

W Bonikowie urodził się Alfred Chłapowski. Dla niego został zaprojektowany neobarokowy pałac. Niestety po pałacu zostały tylko ruiny. Tuż przy parku pałacowym – drewniany kościół kryty gontami z 1785 r. a przy kościele nagrobek Chłapowskiego. Objeżdżając park drogą w stronę Mikoszek zobaczymy oficynę a kawałek dalej domek ogrodnika.

W Mikoszkach zachowały się m. in. Folwark, dwór z łamanym dachem polskim, drewniana kaplica oraz park z drzewami o randze pomnikowej, chociaż sam park jest zaniedbany i zdziczały. Właścicielem majątku w Mikoszkach był wspomniany wcześniej A. Chłapowski.

Polecam też zajrzeć na stronę http://www.rowerowypowiatkoscian.pl/. Trasa nr 7 obejmuje część miejscowości Ziemi Kościańskiej. Dostępna jest mapa, ślad gps oraz opis atrakcji.

Dystans 85,5 km. Mapa w nowym oknie lub ślad trasy dostępny pod GoogleEarth 05-czempin.kml

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top