Niepruszewo-Skrzynki-Jeziorki

Niepruszewo

Niepruszewo – Skrzynki – Jeziorki. Nad Jeziorem Niepruszewskimi byliśmy już kilka razy. Nigdy jednak nie wjechaliśmy do samej miejscowości od której wywodzi się nazwa jeziora. Czas nadrobić zaległości. Przy okazji zobaczyliśmy okoliczne włości.

Droga na mapie wygląda prosto. Z Lubonia do Konarzewa a za Konarzewem kierunek leśniczówka Podłoziny. Po ok 20 km znaleźliśmy się nad usytuowanym w rynnie polodowcowej, długim na ok 5 km jeziorze Niepruszewskim.

Pierwszym przystankiem była miejscowość Cieśle. Obejrzeliśmy tam dwa dwory. Obiekty są dostępne z zewnątrz. Dwór z drewnianym gankiem jest zamieszkały, niestety drugi, główny jest opuszczony i niszczeje.

Niespełna 2 km dalej w pobliskim Niepruszewie znajduje się obszerny zespół zabudowań folwarcznych w tym gorzelnia oraz dwór z XIX w. Majątek liczył ok 970 ha.

Miłym zaskoczeniem była dla nas przystań wodna z wypożyczalnią sprzętu. Obok plaża, ratownicy, pomost oraz równa zielona łąka, na której można rozbić namiot albo odpocząć. Kupiliśmy gofry i poszliśmy leniuchować.

Po przerwie zajechaliśmy do Skrzynek. Tu w przeciwieństwie do poprzednich dworów, gmach rozkwita. W 1985 roku dwór został przekazany GDDKiA i po gruntownym remoncie od 1990 funkcjonuje tu ośrodek szkoleniowo-wypoczynkowy. Sale obiektu można również wynająć na konferencje lub wesele. Dwór leży w ładnym, zadbanym otoczeniu parkowym. A dodatkową atrakcją są zabytkowe lokomobile.

Ostatnia miejscowość, którą chcieliśmy odwiedzić to Jeziorki. Na terenie przykościelnym znajduje się głaz upamiętniający ofiary mordu hitlerowskiego z obozu w Żabikowie. Za neogotyckim kościołem znajduję się okazały pałac oraz zabudowania folwarczne: cegielnia, gorzelnia, stajnia i obora.

Warto nadmienić, że kiedyś praktycznie każdy folwark miał gorzelnię, w której przetwarzano owoce, kukurydzę czy ziemniaki na spirytus. Niestety ich liczba w Polsce stale się zmniejsza. Według oficjalnych danych obecnie jest ich 175, w tym prawdopodobnie są wśród nich gorzelnie otwarte tylko przez krótki czas w roku. Obok gorzelni przy większych folwarkach funkcjonowały też małe browary, olejarnie, mleczarnie, cukrownie itp. Były to często ośrodki samowystarczalne, które nadwyżki produkcyjne mogły odsprzedawać i dzięki temu zwiększać zyski.

Przejechaliśmy 66 km. Mapa w nowym oknie lub ślad wycieczki dostępny pod GoogleEarth 08-niepruszewo.kml

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top