Krzesiny, Tulce, Głuszyna.

Krzesiny, Tulce, Głuszyna

Poznań i okolice. Krzesiny, Tulce, Głuszyna.

Przeglądając Wielkopolski Atlas Turystyczny, znaleźliśmy trzy dwory, których wcześniej nie widzieliśmy. Chcieliśmy też przejechać przez nową kładkę pieszo-rowerową nad ekspresówką Poznań – Kórnik. Tak w oparciu o w/w punkty wytyczyliśmy sobotnią wycieczkę przez Krzesiny, Tulce, Robakowo Głuszynę.

W Tulcach, jak i na Piotrowie koło Głuszyny byliśmy wielokrotnie ale nigdy nie mieliśmy okazji zobaczyć tamtejszych dworów. Dwór w Tulcach ukryty jest wśród zadrzewień parkowych. Gmach jest wyremontowany i obecnie jest siedzibą Poznańskiej Stacji Hodowli Roślin.  Z kolei dwór na Piotrowie wydaje się być w nieco gorszym stanie i jest widoczny tylko z daleka przez ogrodzenie. Dwór zaprojektowany został przez Rogera Sławskiego w stylu polskim, który powstał w odpowiedzi na narastającą antypolska politykę niemiecką i miał prezentować architekturę typowo polską.

Na trasie naszej wycieczki znalazły się również dwa zabytkowe drewniane obiekty. W Tulcach obok kościoła stoi drewniana dzwonnica z 1860 roku, (w czasie naszej wycieczki przechodziła konserwację). Drugi obiekt to zabytkowy, drewniany kościół w Krzesinach pw. Matki Boskiej Królowej Korony Polskiej. Jest to świątynia w stylu norweskim z ok 1912 r. Styl taki reprezentuje również  świątynia Wang z Karpacza. W Polsce mamy tylko dwa obiekty tego typu. Świątynia z Krzesin przeszła remont w 2011 r. Również otoczenie wygląda na schludne i zadbane. Tuż obok kościoła znajduje się dwór w stylu neogotyckim. Na bocznej elewacji umieszczona jest tablica poświęcona ofiarom akcji krzesińskiej z 1941.

Tak bliskie a tak mało znane nam zakątki. Piękna przyroda i architektura, ciekawa historia. Polecamy. Przejechaliśmy 52 km. Mapa w nowym oknie lub ślad trasy dostępny pod GoogleEarth przez-tulce.kml

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top