Rowerem przez powiat nowosolski

Rowerem przez powiat Nowosolski

Wielokrotnie przejeżdżaliśmy przez powiat nowosolski, również i Nową Sól, jednak nigdy się tam nie zatrzymywaliśmy. Wreszcie nadszedł czas, aby ten ciekawy rejon stał się celem naszej wycieczki rowerowej. Dzięki temu powróciliśmy do cyklu wypadów związanych z rzeką Odrą, wzdłuż której jeździliśmy już przed laty (Odra-Nysa). Wytyczony przez nas szlak objął swym zasięgiem: tereny nad Odrą pomiędzy Nową Solą a Bytomiem Odrzańskim oraz malownicze miasteczka powiatu nowotomyskiego: Nowe Miasteczko, Kożuchów i Otyń.

Na szlaku wzdłuż Odry nie spotkaliśmy zbyt wielu rowerzystów. Odcinek przebiega w dość znacznym oddaleniu od rzeki. Przyglądając się koncepcji utworzenia trasy Blue Velo – Odrzańskiej Trasy Rowerowej, mam wrażenie, że to właśnie tędy planowy jest jej przebieg. Budowa szlaku jest jeszcze w powijakach i znaczna jego część to odcinki terenowe, które nie uprzyjemniają podróżowania. Trasa przeniosła różne doznania. Z jednej strony cisza i spokój, na łonie przyrody. Jednak z drugiej, brak infrastruktury rowerowej, choćby szuterka może zirytować nawet takich zatwardziałych eksploratorów jak my.

Oprócz walorów przrodniczo-krajobrazowych interesującym elementem naszej wycieczki były szczególnie dwa miasteczka: Kożuchów z dobrze zachowanymi murami obronnymi oraz  Bytom Odrzański z późnorenesansowym ratuszem i okalającymi rynek kamieniczkami.

Weekend rozpoczęliśmy w piątek biwakując na dziko z dala od cywilizacji. Fajną miejscówkę znaleźliśmy tuż nad brzegiem Odry z widokiem na most kolejowy. Drugą noc spędziliśmy w porcie Nowa Sól. Bosman wyraził zgodę na ustawienie samochodu. Za niewielką opłatą mieliśmy dostęp do węzła sanitarnego oraz do kuchni.

Przez powiat nowosolski robiąc pętle przejechaliśmy ok 75 km

2 thoughts on “Rowerem przez powiat nowosolski”

  1. Dzięki Wam znowu można stwierdzić – Boże jaka ta Polska jest piękna! Brawo za fotografie, jak zwykle trafione. A moglibyście, krajanie, podpisać co nieco pod fotografiami, póki pamiętacie co gdzie było 😉 ? Pozdrowienia z Żabikowa

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top