Lago di Ledro – wokół jeziora Ledro

Jezioro Ledro

Ostatnio gdy mijaliśmy Ledro zjeżdżając ze schroniska Nino Pernici do Rivy del Garda zdążyliśmy tylko krzyknąć ale tu łanie 😉 i pomknęliśmy dalej. Szlak rowerowy w stronę Gardy prowadzi ciągle w dół – czasami jest bardzo stromo a krajobrazy przemijają jak za oknem pędzącego pociągu.

Z Rivy del Garda nad jezioro Ledro nie jest daleko. Samochodem ok 15 min, rowerem …. zależy w którą stronę 😉 Do pokonania jest przewyższenie sięgające prawie 600 m na odcinku ok 10 km. Rowerzyści nie mogą poruszać się tunelem drogowym stąd nie zdziwcie się, że na szutrowych odcinkach drogi Ponale śmigają na szosówkach. Droga Ponale w ostatnim czasie została wyrównana i lekko poszerzona. Dlatego wybierając się do Pregasiny czy nad Ledro niekoniecznie trzeba mieć MTB – byle miał dobre hamulce.

Stara droga Ponale prowadzi wzdłuż potoku Ponale do miejscowości Biacesa di Ledro a dalej przez Pre di Ledro i Molina di Ledro.

Jezioro Ledro może być punktem pośrednim na wysokogórskie trasy rowerowe (Tremalzo czy Bocca di Trat ), lub miejscem docelowym. Jezioro można objechać rowerem i poznać okoliczne wioski. W Mezzolago natknęliśmy się na malowidła przedstawiające obrazy życia codziennego oraz tablice z rysem historycznym. Znaczna część obrazów namalowana została na metalowych drzwiach gazomierzy, skrzynek elektrycznych czy wodomierzy. W rejonie Trentino to nie jedyna wioska, która słynie z ulicznych murali, np. w miejscowości Balbido jest ich ponad 200.

Od 1928 roku jezioro Ledro zasila zlokalizowaną w Riva del Garda elektrownię wodną. W tym celu został wydrążony 6 kilometrowy tunel. W wyniku uruchomienia elektrowni stan wody w jeziorze opad, przez co odkryto pale, które okazały się pozostałościami domów na palach z epoki brązu zbudowanych około 4000 lat temu. Nad brzegiem jeziora w miejscowości Molina di Ledro znajduje się skansen z rekonstrukcją takich budynków.

Wycieczka nad jezioro Ledro to klasyk, który należy zaliczyć będąc nad Jeziorem Garda. Trasa nie jest zbyt trudna technicznie, wymaga odrobinę siły i samozaparcia. Wysiłek zostanie wynagrodzony pięknymi widokami.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top