Anello Garda Sarca – zwiedzamy grotę z wodospadem, zamek w Arco i jeziorko Teno

Garda SarcaJak pisaliśmy wcześniej Anello Garda Sarca rowerowy pierścień wokół doliny rzeki Sarca warto podzielić na dwa etapy. W tej decyzji pomogła nam kapryśna, październikowa pogada. Było dość ciepło ale po intensywnych opadach deszczu robiło się chłodniej a słońce nie kwapiło się by wyjść zza chmur i osuszyć nasze rzeczy i drogę. Odwiedziliśmy grotę z wodospadem, zamek w Arco i zajechaliśmy nad turkusowe jeziorko Teno.

Skoro więcej zwiedzania to czy warto wybrać się rowerem?

Oczywiście, że tak. Do wszystkich atrakcji jakie odwiedziliśmy prowadzą drogi rowerowe. Z Rivy del Garda do Parco de la Grotta (grota z wodospadem) dochodzi droga rowerowa, która wiedzie częściowo wzdłuż kanału.

Jaskinia a w zasadzie wąwóz ma 55 m wysokości i można w nim obserwować wodospad z dwóch punktów widokowych na różnych poziomach. Grota z wodospadem otoczona jest małym parkiem przyrody. Rowery można zostawić w stojaku rowerowym bądź bezpiecznie przypiąć do balustrady.

Do drugiej atrakcji, czyli do zamku w Arco prowadzą dwie drogi rowerowe. Jedna przez Rive del Garda, a druga wzdłuż rzeki Sarca. Obie przebiegają tuż obok starówki w Arco. Do podnóża zamku można dostać się wąskimi uliczkami, gdzie przy bramie wejściowej trzeba zostawić rowery.

Ruiny zamku nie wywarły na nas specjalnie jakiegoś wrażenia. Można tam zobaczyć XIV wieczne freski a ze wzgórza, na którym stoi zamek roztacza się bardzo ładna panorama. Widać jak na dłoni starą część Arco, górujący szczyt Monte Baldo oraz górę Monte Brione, która zasłania nieco Jezioro Garda. Patrząc w drugą stronę zobaczymy dolinę rzeki Sarca, aż po „skalną pustynię” Marocche.

Samo miasteczko Arco jest godne uwagi i należy poświęcić więcej czasu na zwiedzanie. Wzrok przykuwają kwiaty i zieleń, zwłaszcza ta egzotyczna. Dopełnieniem tego barwnego obrazu mogą być odwiedziny arboretum. Wejście jest bezpłatne a rower należy zostawić w stojaku na terenie arboretum.

Od zamku w Arco do turkusowego jeziorka Teno prowadzi szlak rowerowy, który jest dość wymagający. Betonowa serpentyna w oliwnym gaju wydaje się nie mieć końca. Po pokonaniu stromych podjazdów zostaniemy wynagrodzeni pięknym widokiem na Rive del Garda. Wzdłuż starych dróg rosną kasztanowce jadalne, orzechy włoskie i granatowce. O tej porze roku są świetną przekąską.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top