Anello Garda Sarca – pierścień rowerowy w dolinie rzeki Sarca

Anello Garda Sarca - pierścień rowerowy w dolinie rzeki Sarca

Rzeka Sarca znajduje swoje źródło w Alpach Adamello i spośród rzek, które zasilają Jezioro Garda, Sarca jest największą z nich. Dolina Sarcy jest żyznym regionem za sprawą licznych kanałów nawadniających, które doprowadzają wody Sarcy do sadów i winnic.

Poza pięknym, widokowym szlakiem rowerowym Ponale, to właśnie pierścień wokół doliny rzeki Sarca czyli Anello Garda Sarca powinien znaleźć się na szczycie listy szlaków do przejechania. Jest to propozycja dla każdego. Choć momentami może być dość wymagający, to daje on znakomitą możliwość poznania okolicy.

Szlak ma ok. 66 km, prowadzi głównie przez gaje oliwne, winnice i sady owocowe, z dala od ruchu samochodowego. Trasa widzie też przez wąskie uliczki miejscowości np. Nago czy Bolognano. Nie można przejechać obojętnie przy domach, którym uroku dodają drewniane okiennice i wystawione kwiaty na balkonach w oknach czy wokół wejść.

Za wsią Dro, żyzna kraina zamienia się w mgnieniu oka w krajobraz księżycowy. „Skalista pustynia” Marocche, powstała przez rozległe polodowcowe osuwiska. Nie zatrzymaliśmy się tu na dłużej bo miejsce to wydało się być surowe i mało przyjazne. Zdecydowanie lepiej na mały wypoczynek udać się nad jeziorko Cavedine, które znajduje się w otoczeniu wysokich skalistych szczytów. Do dyspozycji turystów wytyczono na brzegu jeziora punkt widokowy z ławami i stołami .

W okolicach Arco ścieżka rowerowa biegnąca przez gaj oliwny jest bardzo stroma i kręta. Dlatego naszym zdaniem szklak najlepiej podzielić na dwa dni i poświęcić więcej czasu na zwiedzanie Arco i lokalnych atrakcji.

Wersja lajtowa Anello Garda Sarca  – rozpocząć od wspinaczki do Nago by powrócić nową drogą rowerową wzdłuż Sarca (od Dro do Arco) a dalej do jej ujścia do Jeziora Garda.

Odcinek dla rowerowych sado-macho ze zwiedzaniem zamku w Arco, arboretum i wodospadu w grocie oraz atramentowego jeziorka Teno opiszemy w następnym wpisie.


Gdzie zjeść
  • Liczne knajpki w Riva del Garda lub Arco – konkrety tylko wieczorem.
  • Na zabicie głoda polecamy Bike & Wine Bar przy drodze rowerowej wzdłuż Sarca (okolice Dro).

Miejsce na odpoczynek
  • Na tarasie widokowym w Nago – prowadzi tam szlak rowerowy. Piękna panorama Jeziora Gardy.
  • Na ławce tarasu widokowego nad Jeziorem Cavedine z widokiem na jezioro i góry.
Co zobaczyć
  • Piękną dolinę rzeki Sarca. Przejazd przez gaje oliwne, sady i winnice dostarcza wielu pozytywnych wrażeń.
  • Wąskie uliczki, bramy przejazdowe małych miejscowości na trasie szlaku.
  • Starówkę w Arco, arboretum, zamek i grotę z wodospadem.

Ślad GPS

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top