Park Natury Zalewu Szczecińskiego

Park Natury Zalewu Szczecińskiego

Ostatnia wycieczka po Puszczy Goleniowskiej objęła skrawek Parku Natury Zalewu Szczecińskiego, położonego  na terenie tzw. Łąk Skoszewskich. Park stał się dla mnie inspiracją na kolejną rowerową „włóczęgę”.

Park Natury Zalewu Szczecińskiego  powstał na mocy porozumienia między Stowarzyszeniem na Rzecz Wybrzeża, Urzędem Morskim w Szczecinie i Nadleśnictwem Goleniów. Obszar parku obejmuje około 4000 ha, na który składają się łąki i pastwiska stanowiące własność Stowarzyszenia położone na północ od wsi Czarnocin (gmina Stepnica) oraz Półwysep Rów (gmina Wolin), lasy Puszczy Goleniowskiej administrowane przez Nadleśnictwo Goleniów i wody Zalewu Szczecińskiego zarządzane przez Urząd Morski w Szczecinie. Aż trudno w to uwierzyć, że tyle podmiotów potrafiło porozumieć się w tej inicjatywie.

Samochód zostawiłem przy Kanale Czarnocińskim przy zastawce. Z  tego punktu można też rozpocząć pieszą wędrówkę zielonym szlakiem lub udać się prosto drogą przez łąki w stronę Śmieckiej Kępy na wieżę widokową. Wybrałem drugi wariant. Już po przejechaniu kilkuset metrów przywitali mnie pierwsi mieszkańcy parku – krowy rasy Scottish Highland a kawałek dalej koniki polskie. Zwierzęta te zostały tu sprowadzone przez Stowarzyszenie w celu odzyskiwania minionej bioróżnorodność florystycznej  i ontologicznej.

Miałem bardzo dużo szczęścia bo, gdy na wieży popijałem kawkę nad zalewem pojawił się orzeł. Zrobił kilka kółek i odleciał. Warto zabrać ze sobą jakieś maskowanie lub ubrać rzeczy  w stonowanych kolorach, bo konstrukcja wieży jest ażurowa i zdradza obecność. Przydatny ekwipunek to także lornetka. Teren parku to istny raj dla ptaków. Muszę przyznać, że to świetne miejsce na relaks i wypoczynek.

Aktualizacja czerwiec 2020

Ze względu na zły stan techniczny z krajobrazu parku zniknęła wieża widokowa. Było to nie tylko fajne miejsce na odpoczynek ale świetny punkt do prowadzenia dalekich obserwacji. Stała by dzisiaj tuż przy nowo utworzonym szlaku rowerowym. Szlak został wytyczony koroną wału, z którego dobrze widać linię brzegową zalewu. Warto jednak zjechać z szutrówki i poznać bliżej mieszkańców parku 🙂

Mapy

Komu przyda się dokładna mapa? Na pewno tym, którzy chcą się poszwendać  po parku. Warto wiedzieć, że teren jest podmokły i poprzecinany licznymi kanałami.

Najdokładniejsza mapa tych okolic jaką znalazłem jest tutaj http://www.globalmapper.com.pl/gmina-stepnica—mapa-turystyczna.html.  Niestety w urzędzie nie słyszeli o tej mapie. Z kolei na garmina OSM wygląda blado, zdecydowanie lepiej mieć UMP-pcPL.

Ponieważ informacja turystyczna w Stepnicy jest otwarta tylko w okresie letnim to zajrzałem do Urzędu Miasta. Tam dostałem broszurę o gminie i poinformowano mnie, że materiały się skończyły. Ten tekst działa zawsze na mnie jak płachta na byka. Na pocieszenie chyba dostałem kilka CD muzyki folk a pani zapisała moje dane i obiecała, że zorganizuje więcej materiałów. Wracając drogą S3 w stronę Poznania zaparłem się, że folku będę słuchał chociaż do Gorzowa – na węźle Pyrzyce wylądowały w schowku. Urzędniczka była słowna i załatwiła więcej materiałów. Otrzymałem m. in mapę Powiat Goleniowski. Mapa wydana dla polskietrasy.pl (zajrzyjcie na stronę, jest też przewodnik na urządzenia mobilne).

1 thought on “Park Natury Zalewu Szczecińskiego”

  1. Trochę nie moje okolice, ale przyznaję że widoki przyrody bardzo ładne. Szczególnie zachwyciły mnie te krowy, których nie spodziewałam się na polskich łąkach :).

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top