Nowe Warpno. Marina Nowe Warpno.

Nowe Warpno. Marina Nowe Warpno.

Poszukiwaliśmy spokojnego miejsca gdzieś nad wodą i tak w oko wpadła nam Marina Nowe Warpno. Ustawiliśmy się tuż nad samym brzegiem Zatoki Nowowarpieńskiej. Północna część półwyspu Nowego Warpna gwarantuje wspaniałe zachody słońca.

Na terenie mariny można poczuć się bezpiecznie, obiekt jest monitorowany a na noc zamykana jest brama. Jest też dostęp do prądu i sanitariatów. Smakosze rybnych dań mogą zajrzeć do baru, gdzie serwowane są znakomicie przyrządzane świeże ryby. My wpadaliśmy również na przepyszne ciacho i kawę. Zatem „zarzuciliśmy kotwicę” na dłużej i tak marina Nowe Warpno stała się bazą wypadową na 3 udane wycieczki rowerowe: Puszcza Wkrzańska, do  Uckermunde przez Stare Warpno oraz śladem kolejki przez Puszczę Wkrzańską.

Odnośnie zarzucania kotwicy – niemieccy historycy uważają, że słowo warp w języku Słowian oznaczało miejsce na zarzucenie kotwicy. Historii i legend było kilka. Niestety nie było nam dane zdobyć materiałów w informacji turystycznej ponieważ czynna jest w godzinach pracy urzędu. Zapomnijcie o niej w święta i w weekendy. Najbliższa informacja turystyczna jest w Starym Warpnie po stronie niemieckiej.

Władze miasteczka w minionych latach poczyniły spore inwestycje, zatem wygląd Nowego Warpna bardzo nas zaskoczył. Przechadzając się nową promenadą oglądaliśmy okolicę w tym zatokę i jezioro Nowowarpieńskie. Tarasy i wieża widokowa wydają się być bardzo porządne i estetyczne. Pozytywnie można odebrać też centrum Nowego Warpna. Wyremontowany ratusz przykuwa uwagę swą charakterystyczną ryglową konstrukcją. Stylowe latarnie, równe nawierzchnie, zadbane elewacje i brak wszędobylskich reklam daje obraz czystej i zadbanej miejscowości. Zachowany dawny układ urbanistyczny dopełnia poczucie ładu i harmonii.

Szlaki rowerowe w najbliższej okolicy Nowego Warpna:

– Międzynarodowy szlak rowerowy wokół Zalewu Szczecińskiego „R-66” (podzielony na różne odcinki)
– Szlak nad Jeziorami Mecklemburgskimi (600 km)
– Szlak rowerowy wokół Odry i Nysy (540 km)
– Szczeciński Szlak Graniczny (60 km)
– Trasa rowerowa Berlin- Wyspa Uznam (350 km)
– Międzynarodowy szlak rowerowy wokół Bałtyku „R-10” (252 km)
– Szlak rowerowy „Zielona Odra” (155 km)

2 thoughts on “Nowe Warpno. Marina Nowe Warpno.”

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top