Puszcza Goleniowska – śladem kolejki

Puszcza Goleniowska

Puszcza Goleniowska – śladem kolejki. Będąc w okolicy Stepnicy postanowiłem wygospodarować nieco czasu by przejechać się ścieżką rowerową poprowadzoną śladem kolejki wąskotorowej.

Szlak nie jest zbyt długi. Na razie liczy nieco ponad 10 km i prowadzi przez Stepnickie Lasy i Puszczę Goleniowską w stronę Babigoszcza.

Pociąg między Stepnicą a Gryficami nie kursuje już ponad 20 lat. Przeprowadzona inwestycja przez gminę Stepnica objęła wybudowanie szutrowej nawierzchni a przy trasie postawiono kilka wiat – miejsc odpoczynku.

Początkowo mamy widoki na podmokłe łąki, potem wjeżdżamy w głębokie Stepnickie Lasy. Niestety szutrowa nawierzchnia kończy się ok 600 m przed drogą krajową nr 3 a ze ścieżki zaczynają „wyrastać” stare podkłady kolejowe. Wygląda na to, że ścieżka prowadzi tylko do granic gminy Stepnica. Ostatnie metry przed krajówką to już gmina Przybiernów. Dokończenie ścieżki dało by sensowne połączenie z Babigoszczem a może nawet i z pobliską Dzisną. Chociaż plany budowy ścieżki śladem kolei są bardziej ambitne i zakładają wybudowanie jej aż nad morze. Zapewne w Gowienicy, rzece która płynie wzdłuż szlaku kolejki tworząc malownicze zakątki, popłynie jeszcze dużo wody zanim pierwsi rowerzyści pojadą w stronę Gryfic.

Szkoda też, że po drodze nie ma żadnej tablicy informacyjnej, która w kilku słowach przypominałaby historię dawnej kolejki.

Mając jeszcze sporo czasu postanowiłem pokręcić się po okolicy i zobaczyć co skrywa Puszcza Goleniowska. Zahaczyłem o rezerwat Cisy Rokickie, rezerwat Czarnocin i Park Natury Zalewu Szczecińskiego. Ten ostatni tak bardzo mi się spodobał, że odwiedziłem go dwa miesiące później, również na rowerze. O czym napiszę w następnej relacji. Zapraszam do galerii.

Ostatni przejazd wąskotorówki z Gryfic do Stepnicy. Film z 1995 https://youtu.be/L_7je_38UqU

Przejechałem 77 km. Mapa w nowym oknie lub ślad trasy dostępny pod GoogleEarth Puszcza-Goleniowska.kml

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top