Meersburg – Friedrichshafen – Lindau. Dzień 6.

FriedrichshafenMeersburg – Friedrichshafen – Lindau. Jezioro Bodeńskie. Dzień 6

Dziś zamknie się nasza pętla wokół jeziora Bodeńskiego. W okolicy Hagnau liczne są ślady bardzo wczesnego tzw. osadnictwa palowego. Również Rzymianie pozostawili liczne ślady swojej obecności. W okresie średniowiecza swoje majątki ziemskie miały tu klasztory w których uprawiane były winorośla. Część z nich zachowała się do dnia dzisiejszego. W Hognau powstał pierwszy badeński związek winiarzy. My nie zaopatrzyliśmy się w wino ale spróbowaliśmy wypieków lokalnej cukierni Pod Lwem. Obiektami godnymi zwiedzenia są: późnogotycki kościół oraz odrestaurowane kamieniczki.

Friedrichshafen to kolejne duże miasto na trasie. Pełni funkcję ważnego ośrodka przemysłowego i turystycznego. Miasto powstało w roku 1811 poprzez połączenie dawnego miasta Buchhorn oraz klasztoru Hofen. Swą nazwę otrzymało na cześć pierwszego króla Wirtembergii Fryderyka I. Miasto znane jest gównie dzięki Ferdynandowi Zeppelin, który zbudował pierwszy sterowiec. Miłośnicy techniki mogą odwiedzić w Friedrichshafen muzeum tego słynnego konstruktora. W okresie letnim jest tu bardzo dużo turystów w związku z powyższym przejazd rowerem wzdłuż promenady może być nieco kłopotliwy. Przy słonecznej pogodzie roztacza się stąd piękny widok na Alpy po drugiej stornie jeziora. U ujścia rzeki Argen do Jeziora Bodeńskiego leży Langenargen. Dominującą budowlą miasteczka jest zamek Montfort. Został on wybudowany w 1861 roku w stylu mauretańskim przez króla Wittenbergii Wilhelma. Wart uwagi jest też kościół świętego Marcina. W tym miejscu Jezioro Bodeńskie ma aż 13,5 km szerokości. Z uwagi na podobne oznakowanie „Bodensee-Rundwanderweg” (ścieżka piesza) i „Bodensee-Radrundweg” (droga rowerowa) należy być czujnym aby nie pomylić tras. Właściwa trasa rowerowa prowadzi przez osiedle Gohren do Kressbornn. Ścieżka piesza przechodzi przez drewniany mostek na rzece Argen wzdłuż portu żaglowego do Kressbronn.

Kolejna miejscowość na trasie Nonnenhorn (die Nonne – w jez. Niemieckim zakonnica) jak głosi legenda została założona w 810 roku przez mniszki z pobliskiego klasztoru. Wart obejrzenia jest tu kaplica świętego Jakuba z XIII wieku. Zaledwie 3 km dalej w Wasserburg na półwyspie zlokalizowane są 2 ciekawe obiekty: zamek Wasserburg – obecnie hotel oraz kościół świętego Jerzego.

Nieco więcej czasu należy zarezerwować sobie na zwiedzenie położonej na wyspie starówki miasteczka Lindau. Do najciekawszych zabytków należą: Stary Ratusz (Altes Rathaus) – fasada bogato zdobiona freskami, kościół św. Piotra (Peterskirche) – z ok. VIII wieku, kościół pw. Najświętszej Maryi Panny (Münster Unserer Lieben Frau) – z barokowymi freskami oraz wieże: Diebsturm i Mangturm. Miłośników techniki zaciekawi z pewnością dworzec kolejowy i port z połowy XIX wieku.

Po wizycie we włoskiej lodziarni na runku w Lindau wróciliśmy na kemping, gdzie tydzień temu zostawiliśmy samochód. Nasza wycieczka wokół Jeziora Bodeńskiego dobiegła końca.

Dzisiejszy dystans to 61,5 km. Mapa w nowym oknie lub ślad wycieczki dostępny pod GoogleEarth Meersburg – Friedrichshafen – Lindau

< dzień 5 | pozostałe dni

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top