Wyspy Mainau i Reichenau. Jezioro Bodeńskie. Dzień 2.

Wyspy Mainau i ReichenauWyspy Mainau i Reichenau.

Będąc nad Jeziorem Bodeńskim w Konstancji proponujemy odwiedzić wyspy Mainau i Reichenau. Pierwsza z nich wyspa Mainau należy do jednych z największych atrakcji turystycznych regionu z racji znajdujących się tam ogrodów (tzw. wyspa kwiatów). Ciepły, wilgotny mikroklimat, panujący na wyspie, umożliwia uprawę egzotycznych roślin. Na wyspę można dostać się mostem lub przepłynąć statkiem. Uwaga ruch rowerowy na wyspie jest zakazany. Zwiedzanie możliwe jest jedynie pieszo. Można ewentualnie skorzystać z przejazdu lokalnym busikiem. Za każdy przejazd obowiązuje opłata 1,5 euro. Bilet wstępu na wyspę kosztuje 19 euro za osobę.

Pierwsze egzotyczne gatunki drzew sprowadził na wyspę Mainau wielki książę Fryderyk I Badeński. Później jego dzieło od 1932 kontynuował były książę Szwecji hrabia Lennart Bernadotte.

Co roku wyspę odwiedza ponad milion turystów. A jest co podziwiać m.in. arboretum, palmiarnię, motylarnię, rosarium, mini zoo, barkowy pałac, kościół. Przed wejściem na wyspę Mainau, które znajduje się przy drodze rowerowej Bodenseeradweg oprócz parkingu ze stojakami do rowerów znajdują się też przebieralnie, zamykane szafki i automaty z dętkami. O wszystkim tu pomyśleli.

Drugą wyspą wartą zwiedzenia jest Reichenau – zwana też wyspą warzywną. Podobnie jak na wyspie Mainau tu również panuje łagodny klimat, który sprzyja ogrodnictwu i warzywnictwu, ok 25% wyspy zajmują szklarnie a zbiory są tu możliwe trzy razy do roku. Uprawiane są tu też winorośle, z których powstaje znakomite wino. Przejeżdżając przez wyspę można było odnieść wrażenie sielskości.

Na Reichenau znajduje się dawne opactwo benedyktyńskie. Dzięki korzystnemu położeniu wyspy na ówczesnym szlaku prowadzącym do Rzymu możliwy był szybki rozwój opactwa, które w krótkim okresie stało się jednym z najważniejszych ośrodków kultury, nauki i sztuki w średniowieczu. Z okresu świetności klasztoru na wyspie zachowały się do dziś trzy kościoły w stylu romańskim z freskami z XI i XII wieku: kościół św. Jerzego, kościół św. Piotra i Pawła oraz kościół św. Marii i Marka. W 2000 roku wyspa klasztorna Reichenau została wpisana na Listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Reichenau połączona jest ze stałym lądem groblą o długości 2 km usypaną w 1838. Przez groblę prowadzi droga dla samochodów, obsadzona topolami a tuż obok poprowadzona jest asfaltowa droga rowerowa.

< dzień 2 | pozostałe dni | dzień 3 >

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top