Schaffhausen – Stein am Rhein – Litzelstetten. Jezioro Bodeńskie. Dzień 4.

Schaffhausen - Stein am Rhein - Litzelstetten

 

Schaffhausen – Stein am Rhein – Litzelstetten. Jezioro Bodeńskie.

Poprzedniego dnia dotarliśmy do Schaffhausen. To szwajcarskie miasteczko zostało w czasie II wojny światowej 1 kwietnia 1944 omyłkowo zbombardowane. Jako oficjalną przyczynę podawano błąd w nawigacji, jednak jedna z teorii wskazuje, że była to kara za współpracę z Niemcami. Amerykański prezydent Franklin D. Roosevelt przeprosił ludność Schaffhausen za powstałą tragedię i wypłacił 40 milionów franków zadośćuczynienia.

Jednym z najważniejszych zabytków i symboli Schaffhausen jest wybudowany w latach 1564-1585 imponujący zamek Munot. Z górującej nad miastem twierdzy roztacza się malownicza panorama całej okolicy oraz wodospadów na Renie.

Oficjalna część szlaku rowerowego Jezioro Bodeńskie zatacza pętlę w miejscowości Stein am Rhein. Zatem część wczorajszej i dzisiejszej trasy odbyła się poza szlakiem ale była od początku zaplanowana. Droga powrotna do szlaku może prowadzić wzdłuż drugiego brzegu Renu. Wybierając ten wariant przejeżdża się przez wioskę Büsingen am Hochrhein, która jest niemiecką enklawą na terytorium Szwajcarii. Co kawałek stoją słupki graniczne i można stracić orientację na terytoriom jakiego państwa akurat się znajdujemy. W Stein am Rhein ponownie wjeżdża się na szlak chociaż szlakowskazy okrążają i omijają starówkę. Jednak warto wjechać do centrum zsiąść z roweru i spacerkiem zwiedzić średniowieczne miasteczko. Okrążając Jezioro Bodeńskie nie brak też miejsc do wykąpania się w upalne dni. W miejscowości Öhningen znajduje się duże, bezpłatne kąpielisko.

Kolejne miejscowości na trasie jak Wangen czy Iznang mogą być bazą na spokojny urlop. Duża moc atrakcji turystycznych czeka w Radolfzell am Bodensee: katedra, ratusz, ogrody miejskie, stare mury, zamek austriacki, starówka. Szlak prowadzi z powrotem do Konstancji. Można tu przeprawić się białą flotą do Meersburga bądź też objechać rowerem Überlingensee (górną część jeziora Bodeńskiego). Jest to odciek ok. 70 km. Zdecydowaliśmy się na wariant drugi.

Dystans 70 km. Mapa w nowym oknie lub ślad wycieczki dostępny pod GoogleEarth 05-jb4.kml

< dzień 3 | pozostałe dni | dzień 5 >

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top