Transwielkopolska Trasa Rowerowa odcinek północny czyli TTR-N

Transwielkopolska Trasa Rowerowa odcinek północny czyli TTR-N

Transwielkopolska Trasa Rowerowa to dwustukilometrowy odcinek prowadzący z centrum Poznania do najbardziej wysuniętej na północ gminy Wielkopolski tj. do Okonka. Dużym plusem jest przebiegająca wzdłuż szlaku linia kolejowa, którą można się wesprzeć w razie potrzeby. TTR-N jest do pokonania w jeden dzień ale na pewno nie późną jesienią.

200 kilometrów szlaku łączy Poznań, Szamotuły, Czarnków, Piłę i Okonek. Twórcy trasy chcieli, aby przebiegał on z dala od ruchu samochodowego. W rezultacie rowerzysta musi zmagać się ze znacznym dystansem po drogach o różnej nawierzchni. Szosowiec będzie narzekał na leśne dukty z piachem i korzeniami a góral będzie wysłuchiwał buczenia opon na odcinkach asfaltowych. Myślę, że najbardziej zadowolony byłby posiadacz gravela a zarazem miłośnik bikepackingu 😉 Dobrym rozwiązaniem jest podzielenie trasy na dwa odcinki z noclegiem np. na dziko w dolinie Noteci, można też skorzystać z bardziej cywilizowanych miejsc jak agroturystyka lub  Czarnkowska Marina.

Ponieważ listopadowe dni są krótkie również i ja podzieliłem szlak na dwa etapy. Moja miejscówka znajdowała się poza szlakiem w okolicach Wałcza. Przejazd do Okonka urozmaiciłem o dwie atrakcje. Pierwsza z nich to była baza radziecka w Brzeźnicy. Muszę przyznać, że ukryty pod ziemią magazyn głowic nuklearnych oraz przejazdowy schron wywołują lekkie ciarki na skórze. Do magazynu można dostać się przez wąską szczelinę. Ale uwaga na brak barierek, drabinek i całkowite zaciemnienie.

Druga atrakcja to Rezerwat Wrzosowiska w Okonku. Rezerwat powstał na terenie byłego poligonu i obejmuje obszar ok 200 ha. Równie piękne wrzosowiska można zobaczyć w Borne i Kłominie. W drodze do Okonka przez były poligon łatwo się pogubić, nie ma tam znaków ani punktów orientacyjnych a wzniesienie Kmiecia Góra zlewa się z otoczeniem. Warto wesprzeć się nawigacją albo mapą – polecam „Nadleśnictwo Okonek” Lasy Państwowe. W pobliżu są wiaty i miejsce na ognisko, by skorzystać z paleniska należy uzgodnić to z nadleśnictwem. W Okonku chcieliśmy zobaczyć jeszcze wieżę Bismarcka, niestety nie mogliśmy jej znaleźć a czas uciekał. Z Okonka do Piły szlak prowadzi głównie leśnymi drogami. Ostatnie 15 km przejechałem na „światłach”.

Transwielkopolska Trasa Rowerowa łączy się z wieloma innymi szlakami, dzięki temu mamy wiele wariantów przejazdu.

Dnia pierwszego przejechałem 145 km a drugiego 120 km.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top