Rowerowa Murowana i Długa Goślina.

Rowerowa Murowana i Długa Goślina

Rowerowa Murowana i Długa Goślina.

Drugie zdjęcie w galerii zostało zrobione na szlaku rowerowym R7. Przedstawiony obraz może przestraszyć i zniechęcić. Na szczęście takie „chęchy” były tylko na krótkim odcinku. Przyczyną tego stanu może być wybudowana obwodnica Murowanej Gośliny, która dzieli drogę ze szlakiem głębokimi rowami odwadniającymi, przez co, mało kto zapuszcza się w tym kierunku. Oznakowanie też było kiepskie a może jest już nowe, poprowadzone inną drogą i nie zauważyliśmy. W innych miejscach stały granitowe słupki ze szlakowskazami i kilometrażem. To na pewno bardziej trwałe oznakowanie niż drewniane kołki czy tabliczki, które są mniej wandaloodporne.

Dzisiejsza wycieczka przebiegała w obrębie Nadleśnictwa Łopuchówko. Lesistość tego rejonu stanowi jedynie 20 %, co odzwierciedla też mała ilość kilometrów przejechana przez obszary leśne. W okolicach wsi Starczanowo utworzono rezerwat florystyczny Śnieżycowy Jar. Warto tam zajrzeć w okresie wczesnowiosennym, kiedy zakwitają śnieżyce (podobne do przebiśniegów roślinki).

W okolicy Murowanej Gośliny zostało wytyczonych ok. 250 km szlaków rowerowych. Na stronach gminy można podejrzeć schemat szlaków turystycznych Puszczy Zielonka, który obejmuje również przejechany przez nas odcinek. Warto jednak zaopatrzyć się w bardziej szczegółową mapę.

Po ostatniej modernizacji linii kolejowej Gołańcz- Grodzisk, szynobus z Lubonia do Murowanej jedzie ok 50 min. Można zatem zrezygnować z auta i dojechać „baną” a wracać na dwóch kółkach.

Przejechaliśmy 52 km. Mapa w nowym oknie lub ślad wycieczki dostępny pod GoogleEarth Murowana i Długa Goślina.kml

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top