Oborniki – Obrzycko – Oborniki

Oborniki - Obrzycko

Rowerowa pętla Oborniki – Obrzycko – Oborniki.

Skorzystaliśmy z propozycji wytyczonego szlaku rowerowego Oborniki – Obrzycko – Oborniki, który lekko zmodyfikowaliśmy.

Z Obornik wyruszyliśmy żółtym szlakiem rowerowym po lewej stronie Warty. Malownicze widoczki na Wartę, raz równina raz małe wzgórza tak mniej więcej wygląda szlak w stronę Obrzycka. W Jaryszewie zboczyliśmy z rowerowego szlaku i wjechaliśmy na czerwony pieszy. Szlak ten odnaleźliśmy przez liczne strzałki prowadzące do grobów pomordowanych przez faszystów. Tym samym szlakiem dojechaliśmy do wsi Kobylniki, gdzie można podziwiać odrestaurowany neorenesansowy pałac z 1886-87 wyglądający jak z bajki. Wokół park krajobrazowy oraz pobliski zespół zabudowań folwarcznych z XIX w. Wjeżdżając do Kobylnik czerwonym szlakiem warto też zwrócić uwagę na neogotycką kaplicę z końca XIX w.
Następnie udaliśmy się do Słopanowa by zobaczyć drewniany kościółek św. Mikołaja z 1695-99. W środku m. in. późnorenesansowa i barokowa polichromia figuralna.
Ze względu na ruchliwą drogę, do Obrzycka dojechaliśmy zielonym pieszym (ale raczej nie warto, odcinkami mocno piaszczysty). Po małej rundce po Obrzycku dojechaliśmy do Stobnicy a dalej do Instytutu Zoologii AR, by przejechać się ścieżką dydaktyczną. Początkowo chcieliśmy w drodze powrotnej pojechać przez lasy by zobaczyć rezerwat bagna chlebowe ale mnogość atrakcji zmusiła nas do skrócenia drogi.

Nic straconego, może uda się jeszcze jesienią zobaczyć Wełne i Jaracz oraz wygospodarować troszkę czasu na zwiedzenie Obornik.
PS. Rezerwat Bagno Chlebowe zaliczony 🙂 zapraszamy na stronę Oboniki i okolice .

Patrząc na mapkę wydaje się, że szlak z Oborniki – Obrzycko przez las jest monotonny. Nic bardziej mylnego. Warto też zahaczyć o Kobylniki i Słopanowo. Do instytutu AR położonego w lesie można wybrać się samochodem przez Stobnicę.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top