Żerkowsko-Czeszewska ósemka.
Żerkowsko-Czeszewska ósemka to połączone dwa szlaki rowerowe.. Szlak jest całkiem nieźle oznaczony i można obyć się bez mapki. Warto jednak zabrać coś ze sobą aby zorientować się w terenie.
Szlak czarny 35,3 km wiedzie przez Miłosław – Winną Góra – Białe Piątkowo – Leśnictwo Brzeczka – Czeszewo – Szczodrzejewo – Nowa Wieś Podgórna – Pogorzelica – Śmiełów – Brzóstków – Raszewy – Żerków.
Natomiast szlak czerwony 34,4 km wiedzie przez Żerków – Bieździadów – Dębno – Orzechowo – Czeszewo – Leśnictwo Sarnice – Mikuszewo – Chrustowo – Rudki – Bażantarnia – Miłosław.
Prowadzi w większej mierze asfaltami mało uczęszczanymi. Napisałbym, że jest w 100% przejezdny gdyby nie mała niespodzianka przed Miłosławem. Nie ma przebicia do zameczku myśliwskiego z drogi Rudki – Miłosław. Teren ogrodzony.
Izba pamięci im. Jana Henryka Dąbrowskiego w Winnej Górze – godz. otwarcia: wt-pt: 9-16, niedziela, poniedziałek zamknięte, sobota I i III miesiąca 10-14. W okresie zimowym uzgodnić telefonicznie.
Przeprawa promowa (uwaga dane 2006r):
Nowa Wieś Podgórna – Pogorzelica. Pn-pt 6-20, w soboty i święta do godz. 14:00. Od czerwca do sierpnia w weekendy i święta do godziny 18.00
Dębno – Orzechowo przez cały tydzień do godz. 20:00
Warto cofnąć się do Lgowa by zobaczyć drewniany kościółek np. z Bieździadowa po zjechaniu z górki w lesie udać się nowym asfaltem w lewo (nadłożymy max 4 km).
Podsumowanie
Jesteśmy oczarowani i pod wrażeniem tego szlaku. Najpierw równiny, potem górki.
Piękne widoki, muzea, pałace, parki, drewniane kościółki – szlak godny polecenia.
Jeśli chcemy zobaczyć wszystkie atrakcje tego szlaku, należy wcześnie wyruszyć – chociaż wątpię czy da się zobaczyć wszystko w ciągu 1 wyprawy. Według kilometrażu szlak ósemka ma długość 69 km, my zrobiliśmy ponad 82 km.
Wycieczka w okolicy: Września – Miłosław.