Rowerem przez Rogaliński Park Krajobrazowy

Rogaliński Park Krajobrazowy

W logo parku jest rzeka Warta z rozlewiskami oraz liść dębu. To właśnie z dębami  poza pięknym pałacem Raczyńskich większość kojarzy Rogaliński Park Krajobrazowy. Rozsiane między licznymi starorzeczami Warty stały się głównym celem ochrony i są jednym z największych skupisk dębów w Europie.

Park leży w dolinie Warty, po obu jej stronach a jego powierzchnia przekracza 12 tysięcy ha. Dla zobrazowania: jeśli chcemy zrobić wycieczkę o charakterze pętli wokół parku od Rogalinka do Śremu to musimy zmierzyć się z dystansem ok 50 km.

Ze względu na zakaz jazdy rowerem wspomniany zespół parkowo-pałacowy nie nadaje się na zwiedzanie na dwóch kółkach. Warto przyjechać tu samochodem i zarezerwować sobie więcej czasu na odwiedzenie tajemniczych zakamarków pałacu, galerii obrazów, gabinetu londyńskiego, galerii antenatów czy powozowni  oraz spacer po części ogrodowo-parkowej.

Jak zwiedzić i jak przemierzyć park na rowerze?

Przez teren parku przechodzi 11 szlaków rowerowych. Dorzucając do tego zestawu szlaki piesze i ścieżkę dydaktyczną „szlakiem bobrowym” mamy do dyspozycji wiele opcji.

My najczęściej decydujemy się na wariant łączony, tzn. najpierw jedziemy przez łąki a wracamy Szlakiem Konwaliowym. Ta trasa to istny labirynt ze względu na liczne starorzecza i rowy. Na terenie parku jest ok 35. starorzeczy o charakterze trwałym a wiele innych jest odnawianych przy podwyższonym stanie wody w Warcie.

Mając to na uwadze należy być przygotowanym na przeprawy przez zalane drogi i rowy lub zdecydować się na zielony Szlak Do Poznania. Jest ciekawy lecz uważamy, że zbyt długi jego odcinek prowadzi drogą asfaltową.

W drodze powrotnej często zajeżdżamy do centrum hipiki w Jaszkowie do karczmy. Obiad w formie bufetu jest dobrym rozwiązaniem dla osób, które nie chcą długo czekać.

Warto odwiedzić/zobaczyć:

 • zespół pałacowo-parkowy Rogalińskich;
 • Kościół św. Marcelina i Mauzoleum Raczyńskich w Rogalinie;
 • rozległą panoramę rozlewisk z wieży widokowej w Czmoniu;
 • miejsca pamięci pomordowanych przez hitlerowców;
 • przy odrobinie szczęścia wyszukać największego wroga/szkodnika dębów kozioroga dębosza, który tak, jak dęby jest również pod ochroną;
 • najstarszy krzyż w Wielkopolsce;
 • zobaczyć obiekty sakralne tj. drewniany kościół w Rogalinku i w Żabnie oraz późnogotycki kościół  w Jaszkowie;
 • pałac i centrum hipiki w Jaszkowie;
 • poleżeć na łąkach i posłuchać co w trawie piszczy.

Inne wycieczki po parku:

4 thoughts on “Rowerem przez Rogaliński Park Krajobrazowy”

  1. Nam polecać nie trzeba. Też zafundowaliśmy sobie fotografię w plenerze. Ach kiedy to było …. dęby były jeszcze takie małe 😉

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top