Jesień nad Wełną. Bagno Chlebowo

Bagno Chlebowo

Jesień nad Wełną. Oborniki – Jaracz – rezerwat Bagno Chlebowo – Wełna

W związku z tym, że na poprzednim wypadzie do Obornik nie udało nam się odwiedzić wszystkich miejsc – teraz pojechaliśmy: rezerwat Bagno Chlebowo, Jaracz i Wełnę.

Z Obornik wyruszyliśmy zielonym szlakiem rowerowym przez miejscowość Rudki do Jaracza. W Rudkach ostał się zespół dworski z ok 1800 roku. W Jaraczu zwiedziliśmy muzeum młynarstwa – młyn wodny i budynki z ekspozycjami. Następnie pojechaliśmy szlakiem rowerowym do rezerwatu Bagno Chlebowo. Rezerwat został utworzony w celu ochrony największego torfowiska w Wielkopolsce. Odnotowano tu występowanie wielu gatunków roślin, rosnących na trenach bagienno-torfowych. Stwierdzono tu także występowanie najliczniejszej w regionie populacji żmii zygzakowatej.
Drogę powrotną obraliśmy przez Ludomy, Dąbrówkę Ludomską i Smolarz. Błądząc troszkę po lesie dotarliśmy do Wełny. Udało nam się zwiedzić wnętrze drewnianego kościoła. Z Wełny udaliśmy się do Parkowa a następnie przez Szczytno do Rożnowa. Z Rożnowa ładnym asfaltem zielonym pieszym do Łukowa.

Podsumowanie

Piękny malowniczy szlak a jeśli komuś uda się zastać piękną złotą jesień nad Wełną to nie będzie chciał opuścić tych miejsc 🙂 Szlak pełen atrakcji przyrodniczych i historycznych.

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top