Puszcza Zielonka. Poznań – Gołańcz

Puszcza Zielonka. Poznań - Gołańcz.

Puszcza Zielonka. Rowerem z Poznania do Gołańczy. Gdy cofam się pamięcią do wycieczek sprzed 10 lat do Puszczy Zielonki to przypominam sobie, że zawsze kręciłem nosem, że jest to daleko i muszę przejechać dwa razy cały Poznań. Dystans wypadał w okolicach setki. Dla mnie jako mieszkańca Lubonia był dylemat czy jechać na kołach czy wywieźć rower samochodem.

Ostatnimi laty sytuacja uległa poprawie. Rozwinęła się sieć dróg rowerowych m. in. Wartostrada, szybka i bezkolizyjna. W kierunku Zielonki wykorzystuję jej całkowitą długość. Mówiąc krótko jest nieźle ale z niecierpliwością czekam na odcinek wzdłuż Warty do Lubonia 🙂

Kolejnym atutem jest szynobus, który dzięki rewitalizacji linii kolejowej zwiększył częstotliwość kursowania między Poznaniem, Wągrowcem i Gołańczą.

Łącząc dwa powyższe warianty przejazdu możemy zaplanować ciekawą wycieczkę. Za Poznaniem  infrastruktury rowerowej nie ma, są tylko oznaczenia na drzewach czy granitowych słupkach charakterystycznych dla Puszczy Zielonki. Historyczne trakty przecinające puszcze są piaszczyste a na wielu drogach po deszczach tworzy się błoto. Również w okolicach Soków czy przed Gołańczą drogi polne i leśne to wertepy. Warto to wziąć pod uwagę i przygotować rower by jazda nie była udręką.

Z domu wyjeżdżałem bardzo wcześnie. Pedałowałem przez puszczę w niezmąconej ciszy, jakby cały las był tylko dla mnie. No może jeszcze dla danieli, które dość często przeskakiwały przez drogę. Po kilku kilometrach temperatury oscylujące w okolicach zera dawały się odczuć. Na szczęście dzień zapowiadał się słonecznie a pierwsze promienie słońca tworzyły niepowtarzalną, mglistą, czasem tajemniczą scenerię.

Park Krajobrazowy Puszcza Zielonka stanowi jeden z największych w Wielkopolsce kompleksów leśnych zbliżonych do naturalnych. Nie trzymałem się żadnego szlaku, chociaż gęstość proponowanych tras jest spora i ułatwia eksplorację Puszczy. Jest ich ok 500 km. Prędzej czy później przetniesz te najważniejsze. Wśród nich duży i mały pierścień po puszczy czy fragment pierścienia wokół Poznania.

Jednym ze starszych jest szlak kościołów drewnianych wokół Puszczy Zielonka utworzony w 2006 roku. Szlak ten daje możliwość zapoznania się z dziedzictwem drewnianej architektury sakralnej. Jak można wyczytać w publikacji „śladami wiary po Puszczy Zielonka”, w każdym kościele da się doszukać  dzieł sztuki z różnych epok od gotyku przez barok po czasy współczesne.

Kolejnymi szlakami kulturowo-pielgrzymkowymi jest Wielkopolska Droga św. Jakuba oraz szlak śladami cystersów.

Dzięki szlakom kulturowym możemy poznać bliżej historię dawnych osadników i zrozumieć obecny kształt Puszczy. Dowiemy się o wpływach cystersów czy napływowych Olędrach.

Za Wągrowcem odwiedziłem miejsce pamięci Bukowiec, pomordowanych przez hitlerowców. Jest ukryte w głębokim lesie nad jeziorem. Miłośnicy fortyfikacji mogą spróbować poszukać schronów. W ostatnich latach znaczna ich część wokół Gołańczy została odkopana przez Pasjonatów Podziemi. Zatem jest spora szansa, że zauważycie je nie schodząc nawet z roweru.

Wariantów dojazdu do Gołańczy z Poznania jest bardzo dużo. Zachęcam do posiedzenia nad mapą i wybrania się własną drogą 🙂

Ślady GPS
Warian 1 oraz ciekawszy warian 2

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top