Wyspa Sobieszewska na rowerze

Wyspa Sobieszewska na rowerzeW sezonie letnim Wyspa Sobieszewska i jej 11 -sto kilometrowa, szeroka i piaszczysta plaża przyciąga niezliczone rzesze plażowiczów. Zaś w okresie migracji ptaków, a więc wiosną i jesienią licznie ściągają tu ornitolodzy. Wyspa jest częścią Mierzei Wiślanej i leży w administracyjnych granicach Gdańska. Utworzono tu dwa rezerwaty przyrody: Mewia Łacha oraz Ptasi Raj. Oba rezerwaty nie są w pełni dostępne dla rowerzystów. W Ptasim Raju można podjechać tylko do obu wież widokowych.

Czego zatem mogą oczekiwać rowerzyści?

Na wyspie został wytyczony szlak rowerowy – znakowany na niebiesko o długości 24 km. Ma on charakter pętli i można nim objechać wyspę. Najciekawszy fragment to ten, który prowadzi po wale przeciwpowodziowym wzdłuż Przekopu Wisły i Martwej Wisły. Teren jest odsłonięty i towarzyszą nam rozległe widoki na okolice. Od strony Zatoki Gdańskiej szlak poprowadzony został przez las. Na tym odcinku dominują piaski, zatem  – MTB mile widziany 😉

Na wyspę można dostać się mostem pontonowym, mostem zwodzonym w Przegalinie lub promem ŚwibnoMikoszewo. Kursują tu autobusy miejskie. Niestety ale bezpośredniej drogi rowerowej z Sobieszowa do centrum Gdańska nie wytyczono!

Rowerem na pewno warto podjechać do przeprawy promowej oraz obejrzeć starą XIX wieczną śluzę w Przegalinie. Natomiast jadąc po wale możemy zobaczyć kilka zabytkowych chat z ozdobną ornamentyką ganków.

Wyspa Sobieszewska może być dobrą bazą wypadową do eksploracji Gdańska, Żuław czy wspomnianej Mierzei Wiślanej.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top