Rowerem przez Gniezno i okolice

Rowerem przez Gniezno

Krótsze, jesienne dni nie zachęcają do dalekich wycieczek. Jeśli jednak możemy liczyć na błysk promieni słonecznych, wówczas nabiera się ochoty na pedałowanie. Pogoda zapowiadała się w miarę dobra tylko rano było nieprzyjemnie chłodno, cóż to już połowa października. Jak zwykle eksploracja terenu na rowerze pozwala odkryć na nowo znane i mniej znane rejony. Tak było i tym razem. Grzybowo – Niechanowo -Gniezno – Kołaczkowo.

Gniezno niby znane ale jakoś wcześniej nie miałem okazji odwiedzić stacji kolejki wąskotorowej czy dotrzeć nad Jezioro Winiary. Kolej wąskotorowa została założona w 1883 roku a eksploatowany odcinek to Gniezno – Niechanowo – Witkowo – Powidz – Anastazewo. Są planowane prace rewitalizacyjne linii. Wszyscy entuzjaści kolejki mogą nie tylko obejrzeć tabor na dworcu ale mogą uczestniczyć w imprezach promujących czy nawet wynająć pociąg.

Start zaplanowałem w Grzybowie, gdzie na dzień dobry mamy kilka atrakcji: drewniany kościół, grobowiec Lutomskich oraz dwór w parku a nad Strugą dobrze zachowane grodzisko, gdzie podczas badań archeologicznych odkryto wiele znalezisk z okresu przed powstaniem Państwa Polskiego. Towarzystwo Przyjaciół Grodu w Grzybowie organizowało przez wiele lat turnieje rycerskie z międzynarodową obsadą wojowników Słowiańskich. Niestety z wielu powodów tym, też finansowych kolejne imprezy stoją pod wielkim znakiem zapytania. Jak można wyczytać na stronach Muzeum Pierwszych Piastów (bo obecnie gród stanowi własność muzeum) gród ten jest jednym z większych jakie powstały podczas formowania się państwa Piastów. Zainteresowanych średniowieczną historią polecam też pobliski gród w Gieczu lub zrekonstruowany gród w Pobiedziskach, gdzie eksponowane są machiny oblężnicze.

Na wytyczonym przeze mnie szlaku znalazło się też kilka zabytków z późniejszego okresu. Drewniane kościoły, dwory i pałace. Trasa lekka, łatwa i przyjemna pokrywa się częściowo z ze szlakiem rowerowym Gniezno – Skorzęcin oraz szlakiem pałaców i dworów powiatu gnieźnieńskiego.

Przejechałem 73 km. Mapa w nowym oknie lub ślad wycieczki dostępny pod GoogleEarth przezGniezno.kml

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top