Czarnków – Puszcza Notecka – Wilcze Błoto

Czarnków - Puszcza Notecka - Wilcze Błoto

Dziś opuszczamy marinę Czarnków. To naprawdę świetna baza noclegowa. Stworzona z myślą o wodniakach, którzy w ramach Wielkiej Pętli Wielkopolski mają swoje zaplecze z prawdziwego zdarzenia. Marina została też  dobrze przyjęta w środowisku caravaningowym. Rowerzyści również mogą rozważyć ją jako miejsce noclegowe. W bezpośrednim sąsiedztwie przebiega TTR-N – a kawałek dalej R1. W naszym przypadku była bazą wypadową na rowerowe wycieczki w okolice Trzcianki i Czarnkowa.

Dzisiejsza niedługa wycieczka to rundka po Czarnkowie i Puszczy Noteckiej a dokładniej po nadleśnictwie Kurcz.

W Czarnkowie obejrzeliśmy budynek browaru, stare miasto. Wzrok przyciągają eklektyczne i secesyjne budynki, zwłaszcza te wzdłuż ul. Kościuszki oraz okazały budynek poczty z mozaikami. Później pojechaliśmy w stronę Dębe pokonując długi podjazd Moreny Czarnkowskiej.

Jechaliśmy wzdłuż Gulczanki na której zbudowano zbiorniki małej retencji. Dzięki takim zabiegom więcej wody zostaje w lesie.  Sprzyja to tworzeniu się swoistej oazy dla roślin i zwierząt. Zgromadzona woda może być też wykorzystana do ew. gaszenia pożarów. To też fajne miejsce na krótki postój.

W końcu dojechaliśmy do rezerwatu Wilcze Błoto. To rezerwat przyrody ze zbiorowiskiem roślinności bagiennej i torfowiskowej. Na jednym z brzegów jeziora zbudowano kładkę jako punkt widokowy na rezerwat.

W planach mieliśmy jeszcze przejazd przez śluzę Rosko ale będąc na łęgach nadnoteckich załamała się pogoda i uciekliśmy przed majową burzą.


Gdzie zjeść
Restauracja Parkowa przy ul. Wronieckiej.
Miejsce na odpoczynek
Nad Gulczanką
W rez. Wicze Błoto
Co zobaczyć
Panoramę Czarnkowa z Góry Krzyżowej
Zamek Goraj
Wilcze Błoto
Ślad GPS
Przejechaliśmy ok 55 km.
Mapa w nowym oknie

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top