Trzcianka – Smolarnia – Nad Bukówką

Nad Bukówką

Górujące nad Doliną Noteci wzgórza z rozległymi panoramami, meandrująca Bukówka wśród piaszczystego ozu i liczne jeziora. Tak w wielkim skrócie można opisać przemierzone przez nas okolice Trzcianki.

Za bazę wypadową do zwiedzania okolic Czarnkowa i Trzcianki obraliśmy marinę Czarnków. Można też pokusić się o postój nad j. Logo koło baru u Zbyszka ale ze względu na infrastrukturę wybraliśmy marinę.

Ścieżka przyrodnicza Nad Bukówką to jedna z ciekawszych propozycji szlaku przyrodniczego w okolicy. Na wstępie niemiła informacja – obowiązuje tam zakaz jazdy na rowerze.

Ścieżka podzielona jest na kilka odcinków i można wytyczyć różne pętle przechodząc łącznie kilkanaście kilometrów! Najciekawszy odcinek to ten biegnący wzdłuż rzeki Bukówki i Stawu Rychlickiego. Wśród piaszczystych wzniesień wykształtowanego ozu meandruje Bukówka przybierając na niektórych odcinkach charakter rzeki górskiej.

Wspomniany staw został utworzony przez spiętrzenie Bukówki, która napędzała młyn wodny. Niestety do dnia dzisiejszego ostały się tylko ruiny młyna.

W bliskim otoczeniu Bukówki rośnie wiele drzew o imponujących rozmiarach, m. in. dąb szypułkowy Wojtek o średnicy pnia ok 7,5 m. Można natrafić też na pomnikowych rozmiarów lipy, sosny i buki.

Atrakcyjności ścieżki przyrodniczej dodają liczne kładki, platformy i ławeczki.

Rozpoczynając wycieczkę po szlaku Nad Bukówką warto zajrzeć do miejscowości Smolarnia gdzie o tej samej nazwie znajduje się hotel. Budynek o konstrukcji szachulcowej ładnie wkomponowuje się w otoczenie.


Gdzie zjeść
  • MG Burger Trzacianka ul. T. Kościuszki
  • U Zbyszka nad j. Logo

Miejsce na odpoczynek
  • Na jednej z ławek Nad Bukówką
  • Nad jeziorem Sarcz lub Logo
Co zobaczyć
  • Rozległą panoramę na dolinę Noteci
  • Przejść się po kładkach nad Bukówką

Ślad GPS

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top