Park Kromlau i Park Mużakowski

Park Kromlau i Park Mużakowski

Park Kromlau i Park Mużakowski. Połowa maja to idealny czas na wycieczkę do Kromlau ponieważ, wtedy właśnie można podziwiać kwitnące azalie i różaneczniki.

Początki parku sięgają 1844 roku, wtedy Friedrich Hermann Rötschke posadził pierwsze egzotyczne krzewów i drzewa. Pod koniec XIX wieku kolejny właściciel tych ziem hrabia Egloffstein Arkitten powiększył park o plantację azalii i różaneczników. Dziś krzewy te tworzą rozległe malownicze, kolorowe wyspy. Duże wrażenie robi obsadzony kwiatami tzw. Wąwóz Różaneczników. Park zajmuje powierzchnię około 200 hektarów i jest dostępny dla turystów przez cały rok. Po parku można jeździć rowerem ale w sezonie „azalii i różaneczników” należy  zachować szczególną ostrożność z uwagi na tłumny zwiedzających. Oprócz kwiatów miejsce to ma również kilka ciekawych budowli, np. zbudowany z charakterystycznych bazaltowych kamieni przepiękny most łukowy nad jeziorem Rakotz (Rakocz), zwany także Diabelskim Mostem (Teufelsbrücke), Kawalerski (Kavalierhaus) w stylu dworku szwajcarskiego oraz wybudowany w 1860 roku pałacyk Kromlau.

Azaleen und Rhododendronpark Kromlau – tak właśnie po niemiecku nazywa się powyżej wspomniany park, nie był jedyną atrakcją naszej wycieczki. Kolejny przystanek  położony niespełna 10 km na wschód „zatrzymał“ nas na dobre trzy godziny. Mowa tu o Parku Mużakowskim, który zajmuje 728 ha powierzchni po obu stronach rzeki Nysy Łużyckiej. To nasza druga wizyta w parku, poprzednio ledwo musnęliśmy rozległe parkowe alejki. Dziś przyszedł czas na dłuższą eksplorację.

Park wkomponowany został w rozszerzający się w tym miejscu, naturalny teren doliny Nysy Łużyckiej o urozmaiconych zboczach i wysokich tarasach osiągających do 60 metrów wysokości. Na krawędziach tarasów po obu jej stronach wniesiono budowle i urządzono miejsca widokowe. Szczególnie godne uwagi są obiekty rezydencjalne. Otoczone ogrodami, zdobne detalami architektonicznymi i roślinnymi, w dużej części zaprojektowane przez znanego niemieckiego architekta, urbanistę, projektanta i malarza Karola Fryderyka Schinkela.

Można go zwiedzać pieszo, rowerem, konno lub bryczkami. Park udostępniony jest dla turystów bezpłatnie przez całą dobę.

Przejechaliśmy 34 km. Mapa w nowym oknie lub ślad trasy dostępny pod GoogleEarth Park Kromlau i Mużakowski.kml

Zapraszam do fotogalerii na wspólny spacer po obu parkach 🙂

4 thoughts on “Park Kromlau i Park Mużakowski”

  1. Bad Muskał / Łęknica zaledwie 3 km oddalona jest Mużakowska Agroturystyka Pole Namiotowe CamperPark LENA w Bronowicach.
    Świetne miejsce dla rowerzystów. Polecam

    1. Dzięki za info, brakowało wcześniej miejscówki z dobrą infrastrukturą. Polecane miejsce wygląda właśnie na takie. Trzeba sprawdzić 🙂

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top