W krainie domów przysłupowych

Dom przysłupowy

Dom przysłupowy to pojęcie, które określa typ budownictwa ludowego. Kraina domów przysłupowych znajduję się na pograniczu Czech, Niemiec i Polski. W języku polskim jest również określany domem łużyckim, w języku niemieckim nosi nazwę Umgebindehaus, natomiast w języku czeskim to podstávkový dům.

Dwie nasze poprzednie wycieczki:  Żytawa – Rothenburg, Park Krajobrazowy Gór Żytawskich również przebiegały przez tereny Górnych Łużyc, z których jak donoszą historycy wywodzi się ten rodzaj tradycyjnego budownictwa słowiańskiego.

W drodze do Jonsdorf „wyprzedziła” nas jedna z głównych atrakcji regionu: Żytawska kolejka wąskotorowa, która ma dwa odgałęzienia, jedno kończy się w Oybin a drugie w Jonsdorfie. Oficjalne otwarcie kolejki nastąpiło w 1890 roku. Obecnie obsługuje nie tylko turystów ale także ruch lokalny przez cały rok (sezon główny, kiedy kolejka kursuje częściej trwa od kwietnia do końca listopada).

Związek Przedsiębiorstw Komunikacyjnych Górnych Łużyc i Dolnego Śląska (ZVON) – niem. Zweckverband Verkehrsverbund Oberlausitz-Niederschlesien (ZVON) oferuje całodzienny bilet Euro-Nysa, dzięki któremu za 25 zł można jeździć pociągiem i komunikacją miejską w regionie przygranicznym Polski, Niemiec i Czech. Dzięki transgranicznej ofercie komunikacji pasażerskiej można zaplanować indywidualne lub zbiorowe wycieczki do najciekawszych miejsc Euroregionu Nysa.

Majówka okazała się świetnym wypadem a na listę planowanych wycieczek dopisujemy Kraj Liberecki w Czechach, bezpośrednio sąsiadujący z Górami Żytawskim.

Mapa w nowym oknie lub ślad trasy dostępny pod GoogleEarth domy przysłupowe.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top