Zittau (Żytawa) odwiedziliśmy przemierzając szlak rowerowy Odra-Nysa w 2012. Bardzo dobrze wspominaliśmy kemping SeeCamping, położony nad jeziorem. Tym razem stał się bazą wypadową na kilka dni.
Koszt za osobę 7 Eur a za małego vana, w którym spaliśmy – opłata jak za namiot czyli 4€. Ceny za noc.
Przyjechaliśmy tu by pojeździć po Górach Żytawskich, odwiedzić malownicze miejscowości z urokliwymi domami przysłupowymi. Znaleźliśmy też chwilę by pochodzić po Zittau.
Większość zabytków jak np. ratusz, Dom Solny z 1511 r. i Muzeum Kościoła Świętego Krzyża ze słynną wielką zasłoną wielkopostną z 1472 r. są pięknie odrestaurowane. Jednak przemierzając miasteczko można było zauważyć też wiele kamienic, które popadają w ruinę. Wieczorową porą Żytawa sprawiała wrażenie opuszczonego miasteczka.
Do 1991 w pobliżu Żytawy w miejscowości Olbersdorf wydobywano węgiel brunatny metoda odkrywkową. Szacuje się, że w okresie istnienia kopalni wydobyto tu 21,5 mln ton węgla. W tym samym roku rozpoczęto intensywne prace przy zagospodarowaniu zniszczonych eksploatacją obszarów. W wyniku rekultywacji powstało jezioro Olbersdorfer See. Wokół zalewu wytyczono kilka ścieżek i przygotowano ekspozycję maszyn pracujących przy wyrobisku. W okolicy przebiega kilka rowerowych szlaków długodystansowych, tematycznych, lokalnych:
- Wspomniany szlak odra nysa D12.
- D4 przez Niemcy.
- Rübezahl-Radweg – czyli szlakiem ducha gór liczyrzepy.
- Droga rowerowa grzbietem górskim
- Szlak domów łużyckich. Szlak tematyczny poprowadzony w oparciu o drogi lokalne i drogi rowerowe.
- Droga Św. Jakuba
- Oraz wiele szlaków pieszych.
Jak widać nie sposób się nudzić. Warto nadmienić, że niektóre atrakcje w górach na szlakach pieszych są trudno dostępne na rowerze ze względu na strome podejścia.