Park Krajobrazowy Góry Żytawskie

Park Krajobrazowy Góry Żytawskie

Park Krajobrazowy Góry Żytawskie został utworzony w 2008 roku jako setny park na terenie Niemiec. Położony jest u styku trzech państw Niemiec, Polski i Czech. Nasza wycieczka objęła oprócz przejazdu przez Góry Żytawskie również miejscowości Zittau, Oybin, Jonsdorf oraz Bertsdort-Hornitz i chociaż przejechaliśmy jedynie 32 km, atrakcji po drodze było tyle, że zajęło nam to prawie cały dzień.

Do głównej atrakcji dnia: późnogotyckiego zespołu zamku i klasztoru usytuowanego na górze Oybin (514 m n.p.m.) dotarliśmy pieszo  – częściowo „Ścieżką Poetów” i Wąwozem Rycerskim. Rowery zostały przywiązane do drzewa przy szlaku. Podejście północno-wschodnią stroną góry powoli odsłaniało ruiny starego zamczyska. Wstęp na teren jest płatny (5 euro). Wokół wierzchołka góry poprowadzono  ścieżkę z kilkoma punktami widokowymi, z których można podziwiać rozległe widoki na okolicę. W ruinach kościoła pozbawionego dachu odbywają się koncerty, nabożeństwa i przedstawienia teatralne. Nam również udało się uczestniczyć w mini koncercie. Nieznani wykonawcy zagrali Leonarda Cohena – Hallelujah. Za prezbiterium ciągnie się ścieżka, dzięki czemu można zobaczyć, że część ścian kościoła wykuta jest w skale.

W samej miejscowości Oybin warto odwiedzić ewangelicko-luterański kościół posadowiony na stromym zboczu. Z zewnątrz nie wzbudza większego zainteresowania, za to wnętrze kryje swoisty amfiteatr – ołtarz położony jest na najniższym poziomie a ławki w dwudziestu kilku rzędach wznoszą się w górę.

Z Oybin do Jonsdorfu udaliśmy się czerwonym szlakiem. Była to okazja do bliższego poznania uroków Gór Żytawskich z ciekawymi formami skalnymi. Pomimo relatywnie niskiej wysokości (najwyższy szczyt Lausche ma zaledwie  793 m n.p.m)  w zimie prawie zawsze można tu liczyć na śnieg (podobnie jak w Górach Izerskich), przez co góry te są również ciekawym miejscem wypadkowym dla biegaczy narciarskich.

Podczas koncepcji tworzenia parku krajobrazowego Góry Żytawskie jego pomysłodawcy wśród obszarów działania, które mają przyczyniać się do zintegrowanego rozwoju tutejszych obszarów wiejskich, wyznaczyli  sobie zachowanie i ochronę tradycyjnego górnołużyckiego, ludowego budownictwa domów przysłupowych. Jedno z największych skupisk tych domów można podziwiać właśnie w miejscowości Jonsdorf.

Mapa w nowym oknie lub ślad trasy dostępny pod GoogleEarth Park Krajobrazowy Góry Żytawskie.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top