Wokół Jeziora Drawsko

Wokół Jeziora Drawsko

Wycieczka na Pojezierze Drawskie to prawie jak pobyt na Mazurach. Liczne jeziora a na nich żaglówki, wspaniałe ukształtowanie terenu i cisza, której na wspomnianych Mazurach może brakować. Nasza pętla wokół Jeziora Drawsko, to kolejny wypad w te okolice. Samochód zostawiliśmy w Czaplinku.

Polodowcowe Jezioro Drawsko jest największym na pojezierzu Drawskim i drugim w Polsce pod względem głębokości – 80 m. Na terenie gminy Czaplinek znajduje się aż 47 jezior. Część z nich połączonych jest znaną i lubianą zwłaszcza przez kajakarzy rzeką Drawą. Śladem po lodowcu są też głazy narzutowe. Jeden z najbardziej okazałych o obwodzie 19 m nazywa się głazem granicznym lub Tempelburg – od niemieckiej nazwy Czaplinka. Znajduje się w pobliżu wsi Cichorze na czarnym szlaku rowerowym nr 4.

Trasa naszej wycieczki prowadziła przez dwa ciekawe punkty widokowe. Pierwszy z nich to Spyczyna Góra 203 m n.p.m. na której znajduje się wieża widokowa. Niestety wieża a właściwie platforma jest w kiepskim stanie a sąsiadujące z nią drzewa zaczynają przysłaniać rozległe panoramy. Liczymy, że niebawem powstanie tu nowa, wyższa konstrukcja. Nieopodal znajduje się miejsce wypoczynku ze stolikami i kamiennym kręgiem na ognisko. Drugi ciekawy punkt widokowy jest między Urazem a Warniłęgiem ze wspaniałym widokiem na jezioro Drawsko i półwyspy.

Będąc gdzieś w połowie drogi poczuliśmy głoda. A na głoda najlepszy jest pstrąg z lokalnych rzek. Z czystym sumieniem polecamy gospodarstwo agro w Rzepowie nad samą Drawą. Pstrąg świeży, smażony lub wędzony – pycha.

Sieć szlaków rowerowych jest dobrze rozwinięta. Gmina Czaplinek ma najdłuższą liczbę szlaków w Zachodniopomorskim, łączna ich długość to 605 km! Z kolei informacje turystyczne w powiecie Drawskim posiadają wystarczającą ilość materiałów – map i przewodników. Trasa naszej wycieczki była pokryta prawie w 100% szlakami rowerowymi: szlak czerwony 1Kraina Zaklętego Trójkąta, szlak niebieski 2Dolina Pięciu Jezior, szlak czerwony 16szlak Drawy, szlak czarny 4Lobeliowe Jeziora.

Nazwy niektórych szlaków brzmią dość ciekawie, co zapewne zachęca do poznawania i odkrywania okolic.

Przejechaliśmy 59 km. Mapa w nowym oknie lub ślad trasy dostępny pod GoogleEarth Wokół J. Drawsko

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top