Czacz – Śmigiel – Osieczna

Czacz – Śmigiel - Osieczna

Marcowe promienie słońca skusiły nas na kolejną wycieczkę tym razem Czacz – Śmigiel – Osieczna.

Za punkt startowy obraliśmy parking przy kościele w Czaczu. Pomimo częstych przejazdów przez wieś nigdy nie zatrzymaliśmy się tu ani aby przeczesać składy rzeczy używanych (z czego właśnie słynie Czacz) ani też aby obejrzeć tutejsze zabytki. Nadszedł zatem czas aby poświęcić chwilę uwagi na ten drugi element.

Zaledwie 3 km dalej leży miasto wiatraków, czyli Śmigiel. Ze względu na sprzyjające warunki wiatrowe niegdyś w Śmiglu stało ok 60 wiatraków. Dziś o dawnych tradycjach młynarskich przypominają dwa koźlaki na wzgórzu oraz miniatura wiatraka na płycie rynku. Warto wspomnieć, że właśnie przez Śmigiel przebiega szlak wiatraczny. To znakomita propozycja turystyki kulturowej obiektów przemysłowych i technicznych. Szlak ma charakter pętli i jest jednym z najdłuższych szlaków o tej tematyce w Europie. Na szlaku znajduje się ok. 50 zachowanych wiatraków.

Atrakcją turystyczną stała się również Śmigielska Kolejka Wąskotorowa, która niedawno jeszcze kursowała regularnie dziś oferuje tylko przejazdy okolicznościowe.

Niemal w każdej wielkopolskiej wsi do dziś stoją okazałe dwory i pałace. Na naszej trasie było ich kilka. Jednym z ciekawszych pod względem architektonicznym był się pałac w Morownicy – zaprojektowany wg wzorów angielskich – stylu Queen Anne Revival, neorenesansowy z elementami gotyku. Drugi bardzo dobrze zachowany obiekt to pałac w Drzeczkowie – to oryginalna budowla w stylu gotyku romantycznego z elementami neogotyckimi i neorenesansowymi.

Wiosnę czuć było wśród pól, łąk i lasów. Za Osieczną udało nam się zaobserwować liczne stado pasących się żurawi. A sarny kilka razy przebiegły nam przed nosem. Nie tylko nas piękna pogoda wyciągnęła na świeże powietrze – w Lesie Proboszczowskim spotkaliśmy sporo rowerzystów i spacerowiczów. Szkoda tylko, że z chwilą kiedy słońce chowa się za horyzontem robi się bardzo chłodno.

Przejechaliśmy 66,5 km. Mapa w nowym oknie lub ślad wycieczki dostępny pod GoogleEarth Czacz – Śmigiel – Osieczna

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top