Dolina Małej Wełny

Dolina Małej Wełny

Dolina Małej Wełny. Poprzednia wycieczka prowadziła przez Dolinę Środkowej Obry. Tym razem temat był podobny. Znaczna część drogi prowadziła bowiem w dolinie Małej Wełny i towarzyszącym im obszarom Natura 2000. Trafiliśmy na wspaniały okres tj. na największą wiosenną migrację ptaków.

Olbrzymie połacie pól uprawnych, zwłaszcza kukurydzy, ściągają całe stada żurawi i gęsi, które żywią się tym co pozostało po zbiorach. Nie rzadko też widujemy bieliki, które korzystając z okazji polują m. in. na gęsi.

Wybierając się w te tereny warto mieć mapy wydane po 2010 r. Oferta szlaków turystycznych w tym rowerowych jest dość bogata. Wszystkie szlaki są też naniesione na cyfrowej mapie UMP-pcPL. Po więcej informacji odsyłamy na stronę domową Puszy Zielonka.

Dodam jeszcze, że na ostatnich targach turystycznych w Poznaniu wpadł nam w ręce ładnie wydany przewodnik „Śladami wiary po Puszczy Zielonka”. Jak piszą sami autorzy, ufają, że materiały zawarte w przewodniku uchronią od zapomnienia miejsca godne poszanowania, niektóre fakty, ludowe przekazy, legendy i podania. Przez Puszczę Zielonkę przebiegają takie szlaki jak cysterski, św. Jakuba oraz szlak drewnianych kościołów (kilka z nich znalazło się na zdjęciach).

„Współczesnemu człowiekowi, ogarniętemu globalizacją, postępem technicznym i niekończącym się wyścigiem z czasem, poszukującemu jednocześnie śladów Boga w ciszy przyrody przybliżanie bogactw kultury chrześcijańskiej jest niezwykle potrzebne” (Śladami wiary po Puszczy Zielonka).

Przejechaliśmy 44 km w promieniach marcowego słońca :). Mapa w nowym oknie lub ślad wycieczki dostępny pod GoogleEarth slawno.kml

 

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top