Biebrzańskie ścieżki.

Biebrzańskie ścieżki

Biebrzańskie ścieżki edukacyjno-przyrodnicze to szereg kładek, grobli, platform widokowych mających na celu zobrazowanie charakteru doliny Biebrzy na Podlasiu.

Długa Luka.

Długa luka to 400 m kładka, która prowadzi w głąb torfowisk. Na tym odcinku ciągnący się las wzdłuż Carskiej Drogi otwiera się, dając nam widok na turzycowiska. Na kładce nie spędziliśmy zbyt dużo czasu. Mimo to zaobserwowaliśmy sporo drobnych ptaszków i kilka drapieżnych. Na Długiej Luce często można spotkać łosia. Niestety nie tym razem.

Grobla Honczarowska.

Ta ścieżka przyrodnicza prowadzi po grobli, która ma ponad 10 km długości. Dla turystów udostępniono jej 3,5 km odcinek. Po drodze miniemy 6 przystanków z tablicami informacyjnymi a na końcu dojdziemy do wieży obserwacyjnej. Znajdziesz tam takie przystanki jak bobry, gdzie rozglądając się wokół dostrzeżesz ślady ich działalności, motyle, zatrzymując się chociaż na chwilę można zauważyć, że panuje tam bogaty świat owadów. Na końcu ścieżki Batalionowa Łąka, masz szansę podejrzeć tokujące bataliony a punkt wcześniej wieża widokowa – Bróg. To na niej spędziliśmy najwięcej czasu czatując z lornetką na różne ptaki.

Ścieżka Barwik.

To prawie 10 km ścieżka biegnąca częściowo przez bagienne turzycowiska. Może czasami być zalana (szczególnie w okresie wiosennym i wczesnym latem). Na początku znajduje się tablica główna, która opisuje to co zobaczymy. Ostatni punkt informuje, że na końcu ścieżki będzie łoś. Postanowiliśmy wyruszyć na spotkanie z nim. Radość była wielka bo udało nam się wypatrzeć nie jednego a dwa łosie.
Zmęczeni chodzeniem po ścieżkach mogą udać się do pobliskiego Dworu Dobarz na posiłek. Istnieje też możliwość zakwaterowania.

Grzęd i Czerwone Bagno.

Czerwone Bagno – dawny rezerwat ścisły został utworzony w 1925 roku był jedyną ostoją łosia. W latach dwudziestych utworzono też rezerwat ścisły Grzędy. W 1981 roku oba rezerwaty zostały połączone i występują pod nazwą Czerwone Bagno o pow. 3 tyś. ha.
Zwiedzanie najlepiej rozpocząć od leśniczówki Grzędy. Jest tam parking, wypożyczalnia rowerów, punkt informacyjny. Obowiązuje bilet wstępu. Na Grzędach znajduje się sieć szlaków i ścieżek o łącznej długości ok 30 km. Nie wszędzie można poruszać się rowerem o czym informują znaki. Zmęczeni i wygłodniali mogą udać się do zagrody Kuwasy. Istnieje też możliwość zakwaterowania.

Podsumowanie

Przed rozpoczęciem wędrówek warto wybrać się do siedziby Biebrzańskiego Parku Narodowego. Po pierwsze wstęp na niektóre Biebrzańskie ścieżki jest płatny a po drugie dostaniemy przewodniki kieszonkowe, które są rozszerzeniem informacji z tablic. Zawierają też mapki.
Należy pamiętać również o zabraniu środka przeciwko owadom i na ukąszenia. Tereny bagienne sprzyjają rozwojowi wszelkich insektów.
Na takiej ścieżce bardzo pożądana jest lornetka. Będąc dopiero na miejscu zdamy sobie sprawę jak rozległe są to tereny. Z górnych platform wież mamy widoki na największe torfowiska w Polsce.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top