Prom Tallin-Helsinki – Tallin

Prom Tallin-Helsinki

Tego lata do listy stolic europejskich widzianych z wysokości siodełka rowerowego dołączyły również Helsinki. Będąc w Tallinie można szybko (2 h, ok. 88 km) przedostać się promem do stolicy Finlandii.

Sama podróż okazała się nie lada przeżyciem dlatego „zasłużyła” na oddzielą relację. Bilety na prom są imienne, przy zakupie należy okazać się dowodem tożsamości. Jako osoby przemieszczające się rowerami wjechaliśmy rampą samochodową tuż przed zamknięciem furty. Dla bezpieczeństwa rowery zostały przez obsługę przywiązane pasami do burty. Aby rano na kempingu nie tracić czasu, śniadanie postanowiliśmy zjeść w restauracji na promie tzw. morning buffet. Chcieliśmy zamówić dwie porcje ale kiedy zobaczyliśmy jakie ilość jajecznicy i parówek lądują na talerzu zredukowaliśmy nasze zamówienie do jednego + dwie kawy. Posileni ruszyliśmy na „zwiedzanie” promu.

Do Helsinek płynęliśmy promem Superstar, który rozwija prędkość do 27,5 węzłów– posiada 10 pokładów (deków). Jest to wygodny i nowoczesny statek zbudowany we Włoszech według nowoczesnych technologii. Wnętrze również zostało zaprojektowane przez włoskich projektantów. Z materiałów reklamowych można wyczytać, że wyróżniające się kolory statku zielono-pomarańczowe mają podkreślać pro-środowiskowe aspekty jednostki pływającej.  Na pokładzie znajduje się duży wybór kabin, restauracji w tym restauracja a la carte, buffet, pizzeria, kawiarnia, salon business, kasyno, pokój zabaw dla dzieci, taras słoneczny oraz sklepy. Na nas największe wrażenie zrobił bar Dolce Vita usytuowany na dziobie statku, przechodzi przez 3 pokłady i oferuje wspaniały widok na wody Bałtyku – siedzi się tu jak przed wielkim ekranem w sali kinowej. Prom dociera do Helsinki West Harbour (Länsisatama).

Drogę powrotną Helsinki-Tallin spędziliśmy na promie SILJA EUROPA, który jest większy: ma 14 pokładów i oferuje jeszcze więcej atrakcji m.in. dyskotekę, basen, salon fryzjerski, kosmetyczny, masaże, fitness. Można odnieść wrażenie, że jest to istny park rozrywki. Największy tłok panował w supermarketach przy stoiskach z alkoholami J. Dużą część podróżnych stanowiły osoby rosyjskojęzyczne, oczywiście byli również i nasi rodacy- kierowcy tirów.

Koszt przeprawy Tallin-Helsinki-Tallin z rowerami wyniósł nas 94 eur

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top