Rowerem po Rydze

Rowerem po Rydze

W drodze do Estonii zatrzymaliśmy się na jeden dzień w Rydze. Już na wstępie możemy śmiało napisać – to miasto potrafi zachwycić każdego przybysza. Wykwintny turysta będzie się rozkoszował pięknem secesyjnych budowli, średniowiecznych kamienic, gotyckich kościołów. Nie bez powodu Ryga znalazła się na liście Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.

Zmęczony podróżnik, który będzie chciał ochłonąć od nadmiaru wrażeń może odpocząć wśród miejskiej zieleni. Łączna powierzchnia terenów zielonych wynosi 7.000 ha. Liczne skwery, bulwary, kilkanaście parków.

Bazą wypadową był kemping City Ryga. Jego położenie jest bardzo korzystne –  blisko centrum miasta. Koszty za 2 dorosłe osoby: 8 EUR (8×2) + 1 namiot 7,5 EUR + samochód 3 EUR = 18,5 EUR  (ok. 77 zł). Nie można płacić kartą. Obsługa nieuprzejma. Znajduje się na wyspie Kipsala, leżącej pomiędzy lewym brzegiem rzeki Dźwiny (Daugava) a jej dopływem: rzeką Zunds. Jest to stara dzielnica rybaków i rzemieślników. Sporo tu drewnianych domów, część z nich szczególnie wzdłuż brukowanej ulicy Balasta dambis, jest pieczołowicie odrestaurowana bądź, też pobudowana na nowo, w starym stylu. Są tu też nowe, prestiżowe mieszkania.

Mostem wantowym (podwieszanym) nad Dźwiną przedostaliśmy się na drugą stronę miasta.

Nie zdołaliśmy zobaczyć wszystkiego w tej pięknej stolicy ale to co udało się nam obejrzeć przyprawiło o zawrót głowy. Mam tu głównie na myśli część secesyjną, której najwięcej przykładów znajduje się w Nowej Rydze przy ulicach: Elizabetes iela, Alberta iela, Strelnieku iela. Szacuje się, że wszystkich budynków w stylu ryskiego Art Nouveau jest ok. 750!

Niezapomnianych wrażeń dostarcza również spacer Starym Miastem (łot. Vecrīga). Starówka rozpościera się na prawym brzegu Dźwiny. Jej zachodnią granicę stanowi koryto rzeczne, natomiast z pozostałych trzech stron oplata ją ponad trzykilometrowy Kanał Miejski, po którym można popływać łódką. Choć zajmuje niewielki obszar pełno tu knajpek, kawiarni sklepików i ciekawych budynków. Po prostu można zauroczyć się w tych wąskich, brukowanych uliczkach hanzeatyckiej starówki. Wszędzie wokół wzrok przykuwają eleganckie kamienice kupieckie, świątynie, domy składowe.

Nieco już zgłodniali rozglądaliśmy się za miejscem, gdzie można byłoby zjeść i odstawić bezpiecznie rower.  Wybraliśmy lokal Petergailis – czyli Piotrowy Kogut – nazwa restauracji nawiązuje do św. Piotra, który jest patronem pobliskiej świątyni. Na wieży kościelnej stoi złoty kur. Kogut zapowiadający nadejście nowego dnia jest symbolem zmartwychwstania Pańskiego i ponownego przyjścia Chrystusa w dniu Sądu Ostatecznego. Ze strony internetowej restauracji można wyczytać, że przed laty drzwi wejściowe zdobiło małe okienko w kształcie dziurki od klucza. Symbol ten nawiązywał do Nowego Testamentu, w którym św. Piotr jako wyróżniony przez Jezusa apostoł otrzymał realną (rzeczywistą) władzę (klucze Królestwa Niebieskiego): „cokolwiek zwiążesz na ziemi, będzie związane i w Niebie” (Mt 16,19). Wnętrze lokalu: białe sklepienie i dekoracyjne witraże w oknach miały przypominać raj. Zapewne uduchowiona symbolika tego miejsca jak i miłe towarzystwo pary Finów przy pobliskim stoliku, oraz sympatyczna obsługa skłoniły nas do zamówienia nie tylko obiadu ale również kawy z deserem (koszt łączny ok. 160 zł)

Jeśli ktoś się zastanawia, czy warto jechać do Rygi – to możemy w 100 % zapewnić, że jest to miasto godne zwiedzenia. Na starówce z racji ogromu turystów poruszanie się rowerem było nieco utrudnione, ale nie spotkaliśmy znaków zakazu. Wręcz przeciwnie, często można zobaczyć znaki informujące o dopuszczeniu ruchu rowerowego.

Na zachód słońca, który o tej porze roku i w tej szerokości geograficznej wypada ok. godziny 22:20 wybraliśmy się rowerami do Jurmały.

1 thought on “Rowerem po Rydze”

  1. Od dawna planuję wybrać się rowerem do naszych nadbałtyckich sąsiadów. I jakoś nigdy nie jest mi po drodze 🙂 Ale może w przyszłym roku zmobilizuję się, aby jakąś trasę Litwa-Łotwa-Estonia zrobić.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top