Jurmała – nadbałtycki kurort

Jurmała

Jurmała jest jednym z najbardziej popularnych miejsc na Łotwie, po Rydze i Sigulda. Ten nadbałtycki kurort położony ok. 10 km od granic Rygi. Jurmała jest połączeniem wielu małych wiosek znajdujących się między Zatoką Ryską a rzeką Lielupe. Udaliśmy się do tego słynnego uzdrowiska aby zobaczyć ciekawą, drewnianą architekturę oraz piękne piaszczyste plaże.

Dla rowerzystów udających się z centrum Rygi do Jurmały, została wybudowana już w czasach radzieckich (w 1980 r) ścieżka rowerowa. Ponieważ chcieliśmy zdążyć na zachód słońca nad Bałtykiem, w drodze do tej nadmorskiej miejscowości nie zatrzymywaliśmy się na robienie zdjęć. Warto jednak przeznaczyć trochę więcej czasu na poznanie Pardaugava – dzielnicy Rygi leżącej na lewym brzegu Dźwiny. Nie ma tu tłumów turystów ani nowoczesnej architektury ze szkła i stali. Trudno oprzeć się wrażeniu, że  przenieśliśmy  się w czasie do XIX wieku. A to za przyczyną budynków, które są unikalnym na skalę Europy przykładem  klasycyzmu w architekturze drewnianej. Część z tych dwukondygnacyjnych i parterowych domów z drewna, finezyjnie zdobionych, stojących  przy brukowanych ulicach została odremontowana i kryje nowoczesne apartamenty i biura.

Droga rowerowa do Jurmały w dużej cześć biegnie wzdłuż linii kolejowej. Na przedmieściach po lewej stronie mija się postsowieckie osiedla wieżowców Imanta i Zolitude. Dalej przez pola, mokradła  i lasy aż do rzeki Lielupe, gdzie szlak rowerowy  skręca w lewo, pozostawiając linię kolejową, by biec dalej wzdłuż drogi.

Centralna cześć Jurmały nazwa się Mayori.  To właśnie tutaj pokryta białym, kwarcowym, delikatnym piskiem plaża była naszym celem. Powiewająca na maszcie Błękitna Flaga jest znakiem najwyższej jakości i bezpieczeństwa. Wody zatoki są tu płytkie zatem jest to idealne miejsce dla rodzin z małymi dziećmi. Oprócz przepięknych plaż Jarmuła posiada także wiele zabytków architektury drewnianej – głównie letniskowych willi z przełomu XIX i XX wieku.  Na plaży nie brakowało amatorów morskich kąpieli. Dwaj rozbrykani chłopcy, mówiący po rosyjsku zuchwale chlapali nas wodą. Również na Łotwie rozpoczął się beztroski czas wakacji.

W drodze powrotnej zajechaliśmy na most Vasu na Dźwinie, przy nabrzeżu zacumował niemiecki statek MS Deutschland. Ten wzorowany na legendarnym Titanicu wycieczkowiec z kryształowymi żyrandolami, amfiteatralną salą balową, mosiężnymi balustradami, marmurami, antykami posiada klimat pływającego Grand Hotelu. My na nocleg nie udaliśmy się do pięciogwiazdkowego hotelu a na pole namiotowe – nad naszymi głowami rozbłyskiwały miliony gwiazd. Jutro kierunek Estonia.

Mapa w nowym oknie lub ślad wycieczki dostępny pod GoogleEarth Jurmała.kml

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top