Do Lusowa

Do Lusowa

Do Lusowa. Groby Zakrzewskie, jeziora Lusowskie, Niepruszewskie i Tomickie.

W drugiej połowie października spadł już śnieg ale na szczęście nie leżał zbyt długo, dlatego stwierdziliśmy, że warto jeszcze trochę popedałować. W słoneczną, listopadową niedzielę wybraliśmy się na ostatnią w sezonie 2010 wycieczkę rowerową.

W drogę

Z Lubonia wyruszyliśmy do Głuchowa i obraliśmy kierunek Dąbrówka. Przejechaliśmy przez nowe osiedle domków szeregowych i wjechaliśmy w las. Znajdują się tam zbiorowe groby zwane mogiłami zakrzewskimi. Niemal wszystkie są bezimienne. Spoczywa tu około sześciu tysięcy polskich patriotów zamordowanych przez hitlerowców. Byli to głównie więźniowie z Poznania z ulicy Młyńskiej i z poznańskiego Fortu VII, którzy ginęli na miejscu podczas masowych egzekucji.

Kolejnym punktem postojowym było Jezioro Lusowskie, niestety nie była to pora kąpielowa i po chwili ruszyliśmy dalej. Tutejszy rejon obfituje w jeziora, gdzie można ochłodzić się w upalne dni. Zajechaliśmy zatem i nad Jezioro Niepruszewkie od strony Zborowa. W okolicy Zborowa znajduje się prywatne lądowisko sportowo-rekreacyjne.
Listopadowe dni są niestety bardzo krótkie więc nasza wycieczka obrała już punkt zwrotny. Będąc w tej okolicy zawsze korzystamy z okazji aby zaczerpnąć krystalicznie czystej wody ze źródełka w Żarnowcu. Jest to źródełko typu wywierzyskowego, które wypływa ze zbocza wzniesienia, będącego częścią Ozu Bukowsko – Mosińskiego (najdłuższego ozu w Polsce 37 km długości). Źródełko od 1994 roku jest uznane za pomnik przyrody.

Zachód słońca mogliśmy podziwiać już w Konarzewie. Dobrze, że ostatnie kilometry trasy były asfaltowane, bo większość odcinków dróg leśnych i polnych była mokra i błotnista. Wycieczka może nie była długa ale dostaliśmy nieźle w kość i nasze rowery też 🙂

Podsumowanie

Przejechaliśmy 68 km. Mapa w nowym oknie lub ślad trasy dostępny pod GoogleEarth lusowo.kml

Warto kliknąć

Dopiewo.pl – z działu historia można pobrać publikację „Martyrologia ludności polskiej zachodnich gmin powiatu poznańskiego w II wojnie światowej”;
Z grodziska do Lubonia – źródełko Żarnowiec

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top