Nowy Tomyśl i okolice.

Nowy Tomyśl i okolice

Nowy Tomyśl i okolice.

Rowery wywieźliśmy do Nowego Tomyśla. W centrum miasta znajdują się parkingi, gdzie można zostawić samochód. Nastawiliśmy się na przyrodę, bo większość naszego szlaku była wytyczona przez lasy.

Z Nowego Tomyśla ruszyliśmy od razu w stronę autostrady A2. Wstąpiliśmy na cmentarz żołnierzy radzieckich. Następnie dojechaliśmy do nowej obwodnicy miasta. Trasa dość ruchliwa, na szczęście my skręciliśmy w lewo do wsi Przyłek. Wąska asfaltowa droga skończyła się w lesie i zaczął się piaszczysty dukt. Droga ta zaznaczona jest na mapie grubszą kreską, dlatego też w jej ciągu będzie wybudowany wiadukt nad autostradą. Tuż przed autostradą, drogę przeciął nam jeleń. Zapewne przestraszony przez jedną z wielu ekip budowlanych. Kierowaliśmy się drogowskazami, które pokazują Sępolno. Przecinając dk 92 wjechaliśmy na znakowany szlak w stronę leśniczówki Węgielnia. Tuż przy drodze leśnej jest stary cmentarz niemiecki, zatrzymaliśmy się na chwilę. Następnie skierowaliśmy się na Miedzichowo, gdzie zwiedziliśmy szybko kościół a za młynem obraliśmy kierunek na Łomnicę szlakiem rowerowym. W Łomnicy warto zobaczyć drewniany kościół i zabudowę folwarczną.
No i pech. Przebiłem koło. Niby nic nadzwyczajnego. Zawsze mamy klej i łatki oraz zapasową dętkę. Wszystko zawiodło. Klej wysechł, a zapasowa dętka po ostatniej awarii nie zaklejona i jeszcze bardziej dziurawa. Wykonałem opatrunek i w drogę – powietrze schodziło co kilka kilometrów.

Ponieważ droga do Nowego Tomyśla wydawała nam się zbyt ruchliwa, pojechaliśmy przez ChrośnicęGrubsko. Ruchliwa trasa to nie jedyny powód, który skłonił nas na przetarcie tego dość piaszczystego szlaku, zwłaszcza z awarią koła. Grubsko to typowy przykład wsi osadnictwa poolęderskiego. Ma charakter bardzo rozproszony. Dlatego też wielu zagród i licznie występujących drewnianych budynków nie widać z drogi.

Drogi polne i leśne na ogół bardzo piaszczyste.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top