Środa i okolice

Środa i okolice

Rowerem po Ziemi Średzkiej. Środa i okolice.

Tak blisko położona miejscowość a tak mało nam znana. Przyszedł czas to zmienić. Odwiedziliśmy Środę i okoliczne miejscowości.

Punktem startowym była Środa, gdzie zostawiliśmy samochód. Wycieczkę rozpoczęliśmy od rynku ale nie od zwiedzania a od kawy w kawiarni. Dopiero pokrzepieni małą czarno zrobiliśmy rundkę po mieście i postanowiliśmy objechać Jezioro Średzkie, które jest zbiornikiem retencyjnym. Zbiornik jest całkiem pokaźnych rozmiarów. Spiętrzenie rzeki Moskawy wynosi ok 7m. Wyczytaliśmy w sieci, że dzielni strażacy spłynęli nią od Środy do Warty. Dlatego podczas wycieczki zajechaliśmy kilkukrotnie z drogi nad jej brzeg. Po wycieczce stwierdziliśmy, że Moskawa nie wydaje się na tyle atrakcyjna by w przyszłości zorganizować na niej spływ.

Jadąc drogą z Kijewa do Nadziejewa mijały nas oldskulowe volkswageny garbusy. Miały swój zlot w … Garbach 🙂
My jednak skręciliśmy w Nadziejewie na Mądre i jechaliśmy wzdłuż Moskawy. Przez Czarnotki i Lubonieczek dojechaliśmy do Zaniemyśla. Jadąc drogą Łękno – Polwica słyszeliśmy kolejkę ale nie udało nam się jej dostrzec. Powiatowa Kolej Wąskotorowa to jedna z największych atrakcji regionu.

W drodze powrotnej do Środy zahaczyliśmy o Bagna Średzkie. To obszar chronionego krajobrazu utworzony w celu ochrony rzadkich ptaków wodnych i błotnych oraz ginących roślin występujących tylko na terenach bagiennych. Teren objęty ochroną ma ok 120 ha.

Ziemia Śremska skrywa jeszcze wiele ciekawych miejsc wartych zwiedzenia. Powrócimy tu jeszcze nie raz.

Wycieczki w okolicy: Nekla i okolice, Solec – Luboń.

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top