Rowerem przez Lahemaa

Rowerem przez Lahemaa

Rowerem przez Lahemaa – Narodowy Park Estonii. Na terenie Parku Narodowego Lahemaa wytyczone są tylko dwa szlaki rowerowe. Ale nic nie stoi na przeszkodzie by w oparciu o mapę parku wytyczyć własne trasy i dojechać do atrakcyjnych miejsc.  Część z nich dostępna jest ze szlaków pieszych, które opisaliśmy w poprzedniej relacji pt: Lahemaa. Pomimo, że na przełomie czerwca i lipca Estonię odwiedza najwięcej turystów ruch na drogach, którymi poprowadzono szlak jest niewielki. Część z nich to wąskie, asfaltowe drogi. Przeważają jednak kurzawki tj. szutrówki oraz wiele dróg leśnych.

Pierwsza część naszej wycieczki prowadziła wzdłuż wybrzeża. Najpierw zatoka Eru później półwysep Pärispea. W krajobrazie nadmorskim dominowały głazy narzutowe. Stanowią ostoję i bezpieczne miejsca odpoczynku dla ptaków i fok. Pozostałością po czasach radzieckiej okupacji są liczne zdewastowane fortyfikacje i inne obiekty militarne o nie znanym nam przeznaczeniu.

Na kawę i deser lodowy zajechaliśmy do restauracji w Viinistu – typowa wioska rybacka. W byłej już przetwórni ryb zlokalizowane jest muzeum nowoczesnej sztuki estońskiej.

Miejscowość Loksa niczym szczególnym nas nie zainteresowała. Dokonaliśmy tylko drobnych zakupów bo od tego momentu szlak prowadził nas przez lasy, które obejmują 70% lądowej części parku. Celem głównym tej części wypadu był juga – z est. wodospad. Nõmmevesk juga  to największy wodospad w parku Lahemaa na rzece Białej, ma 1,2 m wysokości. Do najbardziej okazałego wodospadu Estonii Jagala juga niestety ale nie dotarliśmy (wysokość wodospadu wynosi około 8 metrów i szerokość ponad 50 metrów). Ciekawostką jest też kaskada wodospadów Joaveski, która pierwotnie stanowiła jeden o wysokości ok. 4 km.  W lasach występują m.in. łosie, dziki, niedźwiedzie brunatne, lisy, rysie i bobry. Pośród tej dzikiej przyrody kryją się również domostwa. Trudno ocenić czy są to wille weekendowe czy całoroczne domy. Park Lahemaa to ciche, spokojne miejsce z przepiękną przyrodą. Warto tu przyjechać i odpocząć na łonie natury po zwiedzaniu zatłoczonych stolic – Tallina i Helsinek.

Przejechaliśmy 75 km. Mapa w nowym oknie lub ślad wycieczki dostępny pod GoogleEarth lahemaarowerem.kml

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top