Przez Południowo-Roztoczański Park Krajobrazowy.
Wytyczając trasę naszej wycieczki planowaliśmy zobaczyć część schronów należących do umocnień Lini Mołotowa. Budowane były w latach 1940-41 przez Związek Sowiecki. Obecnie na Roztoczu znajduje się ok 90 obiektów tego typu. Spodziewaliśmy się, że schrony będą lepiej dostępne i widoczne. Niestety, zarośla skrzętnie je maskowały. Ponieważ nie jesteśmy pasjonatami fortyfikacji daliśmy sobie spokój z poszukiwaniami. Dla bardziej dociekliwych, chcących zobaczyć więcej schronów na pasie Lini Mołotowa, został utworzony turystyczny szlak pieszy znaczony na niebiesko.
Schrony to nie jedyne atrakcje tych rejonów. Na szlaku odwiedziliśmy obiekty sakralne – cerkwie i kościoły oraz stare cmentarze.
Rowery wywieźliśmy do Lubyczy Królewskiej i odrazu skierowaliśmy się w stronę Hrebenne, przez Mosty Małe by nie jechać drogą krajową. W Hrebenne obejrzeliśmy piękną starą cerkiew, jedną z najstarszych na Roztoczu. Na Roztoczu widzieliśmy też kilka kapliczek na wodzie. Taką też odwiedziliśmy tuż za Hrebenne w Siedliskach w dolinie Prutnika.
Południowo-Roztoczański Park Krajobrazowy to przede wszystkim największe skupisko skamieniałych drzew sprzed 18 mln lat zarówno w Polsce jak i w Europie oraz zróżnicowana rzeźba terenu. Mogliśmy się o tym przekonać eksplorując okolice Werchraty zwłaszcza podczas zdobywania góry na której można odnaleźć ślady zabudowań wsi Monastyrzu. Prowadzi tam zielony szlak pieszy św. Brata Alberta. Monastyrz znajduje się na wzgórzu o wysokości ok 380 m n.p.m. a nazwa wywodzi się od istniejącego tam niegdyś klasztoru.
Tuż po II wojnie światowej w latach 45-47 okoliczne lasy były kryjówką dla oddziałów UPA a w leśnych schronach ukrywali się przedstawiciele władz UPA i OUN.
Podsumowanie
Przejechaliśmy ok 45 km. Ślad wycieczki dostępny pod GoogleEarth prpk.kml