Ummanz – Altefahr. Dookoła wyspy Rugen. Dzień 5

Ummanz - Altefahr

Pierwsze podmuchy porannego, niedzielnego wiatru wywołały nagłe poruszenie na polu kempingowym w Suhrendorf. Oczywiście dotyczyło to windsurferów i kitesurferów, którzy w pośpiechu składali sprzęt i przygotowywali się do uchwycenia najlepszej fali. Znakomite warunki pogodowe ściągają na Ummanz rzesze miłośników sportów wodnych. Piąty i już ostatni dzień naszej rowerowej eskapady po Rügen, dziś wracamy z Ummanz do Altefähr.

Bezpośrednio za mostem przez Focker Strom, łączącym Rugię z Ummanz, leży miejscowość Waase. Szczególnie wart zwiedzenia jest niepozorny z zewnątrz kościółek wiejski, który kryje w środku wykonany w 1520 roku w Antwerpii cenny rzeźbiony ołtarz, przeznaczony pierwotnie dla miasta hanzeatyckiego Stralsundu.

Miłośnikom małej czarnej polecamy palarnię kawy Ostseekaffee-Rügener Kaffeerösterei.

Wyspa Ummanz leży na terenie Parku Narodowego Krainy Zatok Przedniopomorskich i otacza ją wiele małych wysepek na których można obserwować żurawie, czaple, gęsi,  łabędzie, kaczki, kormorany, myszołowy, jastrzębie a nawet orły. Zachodnia cześć wyspy ma nieco inne ukształtowanie terenu, jest tu bardziej płasko, dominują łąki i turzowiska, wody zatoki są płytkie.

W Altefähr w porcie skusiliśmy się na ostatnią już na tym wyjeździe Fischbrötchen (bułkę z rybą). Mała pożywna przekąska, prosta w przygotowaniu, korzystna cenowo, z różnymi rodzajami lokalnych ryb, głównie śledzi, można określić to jako danie regionalne. Dlaczego nad polskim morzem nie można czegoś takiego zaoferować turystom? Czy to zbyt proste? Czy lepsze są kebaby i hot-dogi, czy też hamburgery?

Jeszcze tylko przejazd pod mostem i zakończy się nasza przygoda na Rügen. Nowy most Rugii łączący wyspę z lądem został oddany do użytku 2007 roku. Jego całkowita długość wynosi 4097 m. Most posiada dwa główne pasy ruchu w przeciwnych kierunkach, oraz trzeci pas środkowy. Jest on uruchamiany zależnie od kierunku natężenia ruchu.

Pogoda dopisała, cały dzień świeciło słońce. Mapa w nowym oknie lub ślad wycieczki dostępny pod GoogleEarth Rugen d5.kml

Po 5 dniach nasz samochód nadal bezpiecznie stał na miejscu – uff. W dniu przyjazdu wszystkie okoliczne parkingi były zajęte, więc samochód postawiliśmy w miejscu nieoznakowanym jako parking. Na zwiedzanie Stralsund zabrakło już czasu.

Przed nami jeszcze 5 godzin drogi samochodem.

< Dzień 4 | Dookoła wyspy Rügen

4 thoughts on “Ummanz – Altefahr. Dookoła wyspy Rugen. Dzień 5”

 1. Teraz ja czytam i się uśmiecham 😉

  Rzeczywiście, miało to wyglądać identycznie, włącznie z miejscem zostawienia samochodu :). No i myślałem o odwrotnym kierunku pokonywania wyspy, ze względu na odległości między kempingami i nasz późny przyjazd pierwszego dnia.

  Pokażę Olce co nas czeka – fajne foty i dzięki za szczegółowe opisy. Przyznam, że przed wyjazdem staram się nie czytać opisów innych podróżników, by nie odbierać sobie przyjemności z poznawania nowych miejsc. Ale tu zrobimy wyjątek 🙂

  Pozdrawiamy! 🙂

  1. Niewtajemniczonych odsyłam tutaj http://www.znajkraj.pl/niemcy-na-rowerze-rugia, bo mogą nie rozumieć dlaczego koledze jest tak wesoło 😉
   Z tym zostawieniem samochodu to jest mały problem i trzeba się naszukać dobrego miejsca, bo wszędzie są tereny prywatne albo tabliczki z sową – rezerwat przyrody. W dodatku przyjeżdża tam wiele wędkarzy i aut potrafi być całkiem sporo.

   1. Na poczatku sierpnia wybieram sie z rowerami na Rugie. Zastanawiam sie czy brac samochod na wyspe czy zostawic w Stralsundzie.Czy mozecie podpowiedziec miejsca parkingowe w rozsadnej cenie,pawel

Leave a Comment

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *

Scroll to Top